https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaplanowało specjalny program

Aleksandra Łabędź
Krakowskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaplanowało specjalny program
Krakowskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaplanowało specjalny program Andrzej Banas
Powstanie, które miało trwać zaledwie kilka dni, upadło po 63 dniach walki. Krakowskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się na placu Jana Matejki Kraków w czwartek, 1 sierpnia, o godz. 17.00 od minuty ciszy. Następnie będą miały miejsce uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz. 18.45 w katedrze na Wawelu zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność.

W czwartek, 1 sierpnia dokładnie o godz. 17.00 w całym województwie małopolskim uruchomione zostaną syreny.

- Prosimy o nietelefonowanie w tej sprawie pod numer 112. Są to działania w pełni zaplanowane. Akustyczny sygnał alarmowy (ciągły dźwięk trwający minutę) wyemitowany zostanie w ramach treningów i ćwiczeń systemów alarmowania, w celu jednoczesnego upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego - wyjaśnia Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Program krakowskich obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

Krakowskie obchody 1 sierpnia organizowane są przez wojewodę małopolskiego dr. inż. Krzysztofa Jana Klęczara, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała, a także prezesa Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorza Surdego:

  • godz. 17.00 – plac J. Matejki – uczczenie minutą ciszy wybuchu Powstania Warszawskiego,
  • godz. 17.01 – plac J. Matejki – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza,
  • godz. 18.45 – katedra na Wawelu – msza św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność.

- Zapraszam wszystkich Małopolan i gości przebywających w naszym województwie do włączenia się w krakowskie uroczystości rocznicowe. Wspólnie oddajmy hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Kraków przyozdobiony flagami

Flagi państwowe, miejskie i Unii Europejskiej pojawią się w Krakowie na budynkach Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Biało-czerwone będą maszty przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w tych barwach zostaną udekorowane budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek komunalnych. Udekorowane biało-czerwonymi flagami zostaną także maszty od strony bazyliki Mariackiej i maszty za pomnikiem Grunwaldzkim na placu Matejki. Dodatkowo przy bazylice będzie stojak z flagami.

Kładka o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach należąca do firmy Emitel zostaną podświetlone w biało-czerwonych barwach.

Pojazdy komunikacji miejskiej będą udekorowane państwowymi i miejskimi chorągiewkami.

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Wśród licznych wydarzeń odbywających się w Krakowie z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, warto zwrócić uwagę na obchody organizowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

W programie:

  • godz. 16.00 - Wernisaż wystawy plenerowej Na pomoc walczącej Warszawie. O misjach lotnictwa nad okupowanym krajem w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie zostaną przedstawione misje lotnicze do powstańczej Warszawy oraz muzealia techniczne (w tym np. elementy wyposażenia samolotu Liberator B-24). Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez symboliczne 63 dni – tyle ile trwało powstanie.
  • godz. 16.30 - Prelekcja dra hab. Krzysztofa Mroczkowskiego: Żądamy amunicji. Lotnicze wsparcie walczącej Warszawy. Prelekcja będzie obejmowała: opis misji lotniczych przeprowadzonych przez Aliantów dla wsparcia walczących powstańców, historię bohaterskich załóg lotniczych, które brały udział w zrzutach zaopatrzenia, broni i amunicji, omówienie logistycznych, technicznych i nawigacyjnych trudnościach, którym musieli sprostać lotnicy, relacje świadków, w tym wspomnienia pilotów, członków załóg oraz powstańców, którzy otrzymali zrzuty. Podczas uroczystości nastąpi także prezentacja nowej publikacji Muzeum Lotnictwa Polskiego: Żądamy amunicji. Lotnicze wsparcie walczącej Warszawy autorstwa dr hab. Krzysztofa Mroczkowskiego.
  • godz. 17.00 - Uroczyste upamiętnienie godziny „W” – złożenie kwiatów pod tablicą Ku czci bohaterskich lotników niosących pomoc okupowanej Polsce.

Godzina „W” i powstanie warszawskie

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczpospolitej.

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości. Powstanie warszawskie to był w istocie heroiczny bój o wolną Polskę, który na przyszłe dziesięciolecia stał się inspiracją dla żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego oraz opozycjonistów w PRL.

Polacy nadal ufają politykom KO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska