W czwartek, 1 sierpnia dokładnie o godz. 17.00 w całym województwie małopolskim uruchomione zostaną syreny.
- Prosimy o nietelefonowanie w tej sprawie pod numer 112. Są to działania w pełni zaplanowane. Akustyczny sygnał alarmowy (ciągły dźwięk trwający minutę) wyemitowany zostanie w ramach treningów i ćwiczeń systemów alarmowania, w celu jednoczesnego upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego - wyjaśnia Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Program krakowskich obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego
Krakowskie obchody 1 sierpnia organizowane są przez wojewodę małopolskiego dr. inż. Krzysztofa Jana Klęczara, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała, a także prezesa Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorza Surdego:
- godz. 17.00 – plac J. Matejki – uczczenie minutą ciszy wybuchu Powstania Warszawskiego,
- godz. 17.01 – plac J. Matejki – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza,
- godz. 18.45 – katedra na Wawelu – msza św. w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność.
- Zapraszam wszystkich Małopolan i gości przebywających w naszym województwie do włączenia się w krakowskie uroczystości rocznicowe. Wspólnie oddajmy hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Kraków przyozdobiony flagami
Flagi państwowe, miejskie i Unii Europejskiej pojawią się w Krakowie na budynkach Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Biało-czerwone będą maszty przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w tych barwach zostaną udekorowane budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek komunalnych. Udekorowane biało-czerwonymi flagami zostaną także maszty od strony bazyliki Mariackiej i maszty za pomnikiem Grunwaldzkim na placu Matejki. Dodatkowo przy bazylice będzie stojak z flagami.
Kładka o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach należąca do firmy Emitel zostaną podświetlone w biało-czerwonych barwach.
Pojazdy komunikacji miejskiej będą udekorowane państwowymi i miejskimi chorągiewkami.
Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Lotnictwa Polskiego
Wśród licznych wydarzeń odbywających się w Krakowie z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, warto zwrócić uwagę na obchody organizowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
W programie:
- godz. 16.00 - Wernisaż wystawy plenerowej Na pomoc walczącej Warszawie. O misjach lotnictwa nad okupowanym krajem w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie zostaną przedstawione misje lotnicze do powstańczej Warszawy oraz muzealia techniczne (w tym np. elementy wyposażenia samolotu Liberator B-24). Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez symboliczne 63 dni – tyle ile trwało powstanie.
- godz. 16.30 - Prelekcja dra hab. Krzysztofa Mroczkowskiego: Żądamy amunicji. Lotnicze wsparcie walczącej Warszawy. Prelekcja będzie obejmowała: opis misji lotniczych przeprowadzonych przez Aliantów dla wsparcia walczących powstańców, historię bohaterskich załóg lotniczych, które brały udział w zrzutach zaopatrzenia, broni i amunicji, omówienie logistycznych, technicznych i nawigacyjnych trudnościach, którym musieli sprostać lotnicy, relacje świadków, w tym wspomnienia pilotów, członków załóg oraz powstańców, którzy otrzymali zrzuty. Podczas uroczystości nastąpi także prezentacja nowej publikacji Muzeum Lotnictwa Polskiego: Żądamy amunicji. Lotnicze wsparcie walczącej Warszawy autorstwa dr hab. Krzysztofa Mroczkowskiego.
- godz. 17.00 - Uroczyste upamiętnienie godziny „W” – złożenie kwiatów pod tablicą Ku czci bohaterskich lotników niosących pomoc okupowanej Polsce.
Godzina „W” i powstanie warszawskie
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczpospolitej.
Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości. Powstanie warszawskie to był w istocie heroiczny bój o wolną Polskę, który na przyszłe dziesięciolecia stał się inspiracją dla żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego oraz opozycjonistów w PRL.
Polacy nadal ufają politykom KO
