Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie obchody 83. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Krakowskie obchody pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz.
Krakowskie obchody pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Adam Wojnar
14 czerwca, minęły 83 lata od pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 roku, z Tarnowa do obozu przywieziono 728 mężczyzn, w większości polskich więźniów politycznych. Przeżyło 239 osób. Część została zwolniona po kilkunastu miesiącach, inni po ponad czterech latach. W rocznicę tamtych wydarzeń na pl. Axentowicza oraz Cmentarzu Rakowickim w Krakowie złożono kwiaty i zapalono znicze.

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał i wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożyli kwiaty pod pomnikiem więźniów obozów zagłady na pl. Axentowicza w Krakowie. Kwiaty złożono również na cmentarzu Rakowickim, na grobie Kamili Janowicz-Sycz, więźniarki KL Ravensbrück. Na grobie umieszczono ponadto tabliczkę „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”.

Data 14 czerwca 1940 r. uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. W pierwszym transporcie więźniów (otrzymali obozowe numery od 31 do 758) dużą grupę stanowiły osoby, które próbowały przedostać się do tworzonych we Francji Polskich Sił Zbrojnych. Wraz z nimi do KL Auschwitz trafili także organizatorzy przerzutów. Część więźniów została aresztowana podczas akcji AB, czyli tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, którą Niemcy przeprowadzili w Generalnym Gubernatorstwie w 1940 r. Były także osoby zatrzymane podczas łapanek, działacze organizacji politycznych, konspiracyjnych i społecznych, urzędnicy państwowi, harcerze, maturzyści oraz inni przedstawiciele polskiej inteligencji. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz przywieziono także niewielką grupę polskich Żydów.

Podczas apelu od zastępcy komendanta obozu SS-Hauptsturmführera Karla Fritzscha więźniowie usłyszeli: „Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące”.

Piekło KL Auschwitz przeżyło 239 osób z pierwszego transportu. Część została zwolniona po kilkunastu miesiącach, inni byli tam ponad cztery lata.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska