FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

- Pandemia, która przybrała na sile, była dla nas ogromnym obciążeniem, ale też nauczyliśmy się pracować w nowych warunkach, jakie nam podyktowała. Zakładanie pakietów ochronnych, dezynfekcja karetek czy wykonywanie testów – co w roku 2020 było nowością, stało się codzienną rutyną. I choć szczepienia dały pracownikom większe poczucie bezpieczeństwa, to miniony rok był na pewno bardzo trudny - wspomina miniony rok Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
A to garść liczb. W 2021 roku zespoły KPR wyjechały 88 tysięcy 892 razy, w tym niemal 5 tysięcy razy do dzieci. W sumie ambulanse pokonały prawie 2 miliony kilometrów, a łącznie karetkami transportowymi udało się przewieźć ponad 8 tys. pacjentów.
- Zespoły ratownictwa medycznego uzyskały też możliwość wykonywania testów antygenowych na obecność koronawirusa. W minionym roku wykonaliśmy ich ponad 33 tys. - dodaje KPR.
Największe tragedie przyniosła wiosenna fala koronawirusa.
- To w marcu i kwietniu 2021 roku nasze zespoły ratowały bardzo dużo osób chorych z Covid-19, którzy byli w bardzo ciężkim stanie. W tych wiosennych miesiącach liczby wyjazdów "covidowych" sięgały dwóch tysięcy, a nasz magazyn wydawał po 6 tysięcy IPOB, czyli indywidualnych pakietów ochrony biologicznej. Marzec był też początkiem naszej działalności jako mobilnego punktu szczepień dla osób, które nie są w stanie samodzielnie udać się do punktu stacjonarnego. W sumie wykonaliśmy niemal 1,5 tysiąca szczepień u osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych - wyliczają przedstawiali pogotowia.
Jesień była kolejnym trudnym okresem. To właśnie wtedy nadeszła kolejna fala pandemii, która dla załóg ratownictwa oznaczała ponad tysiąc wyjazdów „covidowych” w listopadzie i niemal 1700 w grudniu. W sumie w ciągu całego roku ratownicy z Krakowa pomogli ponad 7,5 tys. zakażonym pacjentom.
Nowa normalność wymogła także zmiany w Szkole Ratownictwa Medycznego, która w roku 2020 musiała zawiesić praktycznie wszystkie kursy. W 2021 roku szkolenia zaczęto przeprowadzać online.
- Dla profesjonalistów prowadziliśmy m.in. kursy doszkalające, kursy zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych oraz warsztaty i seminaria. We wszystkich tych zajęciach udział wzięło ponad 1200 osób. Niemal tyle samo uczestników zanotowaliśmy podczas naszych zajęć edukacyjnych z zakresu pierwszej pomocy. Podstawowych zasad udzielania pomocy uczyliśmy zarówno pracowników krakowskich urzędów, nauczycieli, jak mieszkańców naszego miasta - podsumowuje KPR.