
Synagoga Tempel w Krakowie to jedna z dwóch czynnych synagog w mieście, ale nabożeństwa odbywają się tam nieregularnie. Znajduje przy ulicy Miodowej 24.
Budowano ją w latach 1860-1862, ale była wielokrotnie rozbudowywana (m.in. dodano pięcioboczną apsydę, czy, już po II Wojnie Światowej, rytualną łaźnię).
Synagoga Tempel nazywana jest również Synagogą Postępową. Jest ona bowiem synagogą reformowaną. Judaizm postępowy ma nieco inne założenia niż tradycyjny (rabiniczny) - m.in. uznaje prawo żydowskie za historyczne, uznaje pełne równouprawnienie kobiet w liturgii, znosi przepisy dotyczące koszerności.
Dopuszczenie do śpiewu w chórze kobiet jest prawdziwą innowacją. Synagoga Tempel była krytykowana przez ortodoksyjną społeczność żydowską związaną m.in. z Synagogą Remuh.

Synagoga Kupa znajduje się przy ulicy Warszauera 8. Jest to ostatnia synagoga powstała w okresie istnienia miasta żydowskiego. Jest ona nazywana także Szpitalną, ze względu na jej sąsiedztwo ze szpitalem. Budowę ukończono w latach 40. XVII wieku.
Jej nazwa pochodzi z języka hebrajskiego "kupa" oznacza kasę kahału, gminy żydowskiej. Obecny wygląd synagogi jest efektem remontów, jakie miały miejsce w latach 30. XIX wieku. Szczególnie zajęto się zniszczeniami powstałymi podczas wojny. Z czasów budowy zachował się jedynie kamienny ołtarz, aron ha-kodesz.
W drugiej połowie XX wieku obiekt był wykorzystywany przez kaletników ze Spółdzielni inwalidów. Następnie Gmina Wyznaniowa Żydowska przeprowadziła generalny remont synagogi.

Synagoga Wysoka mieści się przy ulicy Józefa 38. Nazwa budowli wzięła się stąd, że sala przeznaczona do modlitwy znajduje się na piętrze. Jest to najwyższa synagoga w Krakowie i jedyna w Polsce znajdująca się na piętrze.
Powstała w drugiej połowie XVI wieku, a jej pomysłodawcą był pewien bogaty kupiec z Izraela, który o zgodę na wzniesienie budowli pytał samego króla Zygmunta II Augusta. W roku 1657 w wyniku potopu szwedzkiego synagoga została zdewastowana.
Po tych wydarzeniach wyremontowano świątynię. Jednak w wyniku najazdu hitlerowców podczas II wojny światowej, budowla została nieodwracalnie zniszczona. Przepadło jej najcenniejsze wyposażenie. Dzieła zniszczenia dopełnił pożar.
Po wojnie synagoga ta wykorzystywana była głównie na magazyny. W roku 2005 udostępniono ekspozycje na temat historii i kultury Żydów. W roku 2008 budynek odzyskała Gmina Wyznaniowa Żydowska.