https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie synagogi, czyli wyjątkowe miejsca na żydowskim Kazimierzu

Olga Grosicka, Mateusz Młyński
Podczas II wojny światowej budynek bardzo się zniszczył, przestano prowadzić w nim nabożeństwa. Od 1997 roku jest udostępniana turystom i mieszkańcom Krakowa, którzy mogą w niej obejrzeć archiwalne filmy o życiu Żydów. To jedyna krakowska synagoga, gdzie odbywają się codzienne modły. Przynajmniej tak było do momentu konfliktu.
Podczas II wojny światowej budynek bardzo się zniszczył, przestano prowadzić w nim nabożeństwa. Od 1997 roku jest udostępniana turystom i mieszkańcom Krakowa, którzy mogą w niej obejrzeć archiwalne filmy o życiu Żydów. To jedyna krakowska synagoga, gdzie odbywają się codzienne modły. Przynajmniej tak było do momentu konfliktu. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Kraków w dawnych czasach był ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej, która skupiała się zwłaszcza na Kazimierzu. Dziś w dawnej dzielnicy żydowskiej od kilku lat odradza się lokalna społeczność żydowska, która skupia się wokół tutejszych synagog. Przedstawiamy wszystkie siedem świątyń, które pełnią różnorakie funkcje.

Zaczynamy od synagogi Izaaka na ulicy Kupa, o której w ostatnich jest głośno z powodu konfliktu o budynek pomiędzy Gminą Żydowską Wyznaniową, a zarządzającą nią Fundacją Chabad Lubawicz.

Synagoga Izaaka Jakubowicza przez wiele lat była uznawana za najbogatszą i najokazalszą w mieście. Budowano ją w latach 1638-1644, a fundatorem był kupiec i przewodniczący kahału (gminy) kazimierskiego Izaak Jakubowicz. Przed synagogą był plac, na którym do II wojny światowej, znajdował się targ rybny - charakterystyczny i często fotografowany element pejzażu dzielnicy żydowskiej.

WIDEO: Krótki wywiad. Maciej Twaróg: Na 70-lecie Huty zamiast festynów chciałbym czegoś, co zostanie na dłużej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rabi
Dlaczego boicie się napisać o synagodze w Wiśniowej. Gdzie wójt antysemita nie chce podpisać zgody na remont i świątynia niszczeje. Jest to jedyna drewniana synagoga w

Karpatach, która przetrwała dziejowe zawieruchy i skazana jest na zamilczenie i zniszczenie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska