"Znakiem jakości Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie jest muzyka. W tym roku przygotowaliśmy dla Was rekordową liczbę koncertów – aż 16!" - informują organizatorzy.
Większość z nich odbędzie się w Muzeum Inżynierii i Techniki, kilka w Namiocie FKŻ, a jeden specjalny w Synagodze Starej.
Na Kazimierzu będzie okazja, by poznać różne oblicza współczesnej muzyki żydowskiej: od muzyki klezmerskiej, po tanga hebrajskie, od mistycznych pieśni i modlitw żydowskich, po rockowe wersje muzyki kantoralnej. W sumie będzie to piętnaście koncertów.
W Krakowie zabrzmią światowe prapremiery projektów stworzonych specjalnie z myślą o festiwalu, m.in.: koncert inauguracyjny w wykonaniu Mai Belsiztman i Cracow Golden Quintet, The Kadya Trio, The Sway Machinery, Bastarda Trio, Voices of Yemen, Alex Roth’s Cut The Sky, Maqamat: Adon Olam, Yemen Blues, nocny koncert Jarosława Bestera, koncert tang hebrajskich w wykonanie Warszawskiego Combo Tanecznego, klasykę muzyki klezmerskiej w wykonaniu Strauss Warschauer Duo, koncert na przywitanie Szabatu, a na finał – koncert MLDVy.
Zabraknie tego najbardziej lubianego - plenerowego koncertu zamykającego festiwal - "Szalom na Szerokiej".
"Stwierdziliśmy, że nie jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwa uczestnikom koncertu" - wyjaśniają organizatorzy, informując, że decyzja została podjęta po konsultacjach z policją, strażą miejską, służbami ochrony.
"Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się w bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej i społecznej w Izraelu i na Bliskim Wschodzie. Chociaż nie angażujemy się w politykę, to ona niestety nas czasami dopada i wpływa na nasze decyzje - tłumaczą organizatorzy festiwalu. - Tak też jest w tym roku – dbając o wasze bezpieczeństwo zdecydowaliśmy się zrezygnować z tegorocznego koncertu Szalom na Szerokiej. Sytuacja na Bliskim Wschodzie prowokuje wielu ludzi do zachowań skrajnych, a my nie chcemy narażać was na niebezpieczeństwo, ani chociażby na dyskomfort podczas koncertu, którego przesłaniem jest pokój".
Podczas 33. FKŻ nie zabraknie wykładów, warsztatów, spotkań i prezentacji.
Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?
