
Podczas II wojny światowej budynek bardzo się zniszczył, przestano prowadzić w nim nabożeństwa. Od 1997 roku jest udostępniana turystom i mieszkańcom Krakowa, którzy mogą w niej obejrzeć archiwalne filmy o życiu Żydów.
To jedyna krakowska synagoga, gdzie odbywają się codzienne modły. Przynajmniej tak było do momentu konfliktu.

Synagoga Poppera przy ulicy Szerokiej 16. Została ufundowana w roku 1620 przez żydowskiego kupca Wolfa Poppera. Kolejni spadkobiercy mieli problem z jej utrzymaniem. W roku 1827 budowla przeszła generalną przebudowę.
Podczas II wojny światowej dach oraz część murów synagogi zostało zniszczonych przez hitlerowców. Na szczęście dzięki działaniu Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie, udało się przeprowadzić skuteczny remont.
Po zakończeniu wojny obiekt ten przestał pełnić funkcję kultową, a w niektórych pomieszczeniach przez kilka lat mieszkali Żydzi. Z dawnej bożnicy pozostał tylko korpus z salą dla mężczyzn i kilkoma pomieszczeniami dla kobiet w części północnej, który w roku 1965 przeszedł generalny remont.
Obecnie pełni on funkcję pracowni plastycznej Domu Kultury.

Synagoga Stara jest najstarszą zachowaną synagogą w Polsce, pierwszą w mieście oraz bardzo cennym zabytkiem żydowskiej architektury sakralnej w Europie.
Znajduje się przy ulicy Szerokiej 24. Została wybudowana w XV wieku przez gminę Żydów zamieszkałych w Kazimierzu, wtedy jeszcze miejscowości pod Krakowem. Obecnie nie odbywają się w niej nabożeństwa.
Najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji eksponowane są na stałej wystawie „Dzieje i kultura Żydów krakowskich”. Oddział organizuje także wystawy czasowe.

Synagoga Remuh to jedna z dwóch czynnych synagog w mieście i jedyna, w której nabożeństwa odbywają się regularnie (każdy piątek i wszystkie święta żydowskie). Znajduje się przy ulicy Szerokiej 40.
"Synagoga Nowa błogosławionej pamięci rabina Remu" - to napis, który, w języku hebrajskim, znajduje się nad wejściem do synagogi. Była nazywana Nową, gdyż jest drugą najstarszą w Krakowie. Zbudowano ją w 1556.
Żydów z całego świata przyciąga tam grób Mojżesza Isserlesa (ok. 1520-1572), od którego przydomka (Remuh) nazwana jest budowla i na którego cześć powstała. Był on wieloletnim naczelnym rabinem żydowskiej gminy na Kazimierzu i filozofem.
Wierni pozostawiają w synagodze karteczki z prośbami z nadzieją, że Remuh wstawi się za nimi u Boga. Przy synagodze znajduje się również Cmentarz Remuh (nazywany również starym cmentarzem żydowskim), czyli najstarszy cmentarz żydowski w Krakowie, w tej chwili już nieczynny.