- Ubolewamy nad stratą tej bardzo wyjątkowej postaci, która na zawsze pozostanie w sercach społeczności Żydowskiej w Polsce i na świecie. Uratowany z Holokaustu, oddany bez reszty Wspólnocie Żydowskiej w Krakowie. Przyjaciel Izraela, Wielki Człowiek! Prywatnie miłośnik przyrody, motoryzacji i kibic Cracovii. Słynął z ciętego języka i dosadnych ripost - pisała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.
- To wielka strata dla społeczności żydowskiej w Krakowie, jak i całego miasta. Rodzinie, bliskim i współpracownikom Tadeusza Jakubowicza składam wyrazy współczucia" - pisał prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
– Pan Prezes Tadeusz Jakubowicz znany był nie tylko w środowisku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, której przewodniczył przez dwadzieścia pięć lat. Podobnie jak jego poprzednik, Czesław Jakubowicz, nawiązał i podtrzymywał więź i współpracę z Kościołem krakowskim – wspomina ks. Łukasz Kamykowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej.
Dodaje również: - Z wielką życzliwością podszedł do inicjatywy Dni Judaizmu w Kościele Katolickim i od 2000 roku, gdy ogólnopolskie obchody miały miejsce w Krakowie, włączył się w promowanie dobrych relacji z chrześcijańskim społeczeństwem miasta i regionu najpierw przez oprowadzanie po krakowskim Kazimierzu i pokazywanie żydowskiego dziedzictwa uczestnikom obchodów, a potem użyczając miejsca w synagodze Tempel na spotkania w ramach Dnia Judaizmu i przy innych okazjach, podkreślając, że powinny one być coraz częstsze. Do końca swoich dni, na miarę słabnących sił, pragnął uczestniczyć w budowaniu mostów pojednania i zgody. Cześć Jego pamięci. Niech odpoczywa po trudach życia ciesząc się błogosławieństwem Dawcy Wszelkiego Dobra – pisze delegat kolejnych arcybiskupów krakowskich do dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.
Kard. Dziwisz o Tadeuszu Jakubowiczu: "Był człowiekiem dialogu i wzajemnego zrozumienia"
Metropolita krakowski senior podkreślił, że zmarły był głęboko związany ze środowiskiem krakowskim, a jego obecność na wydarzeniach ważnych dla Kościoła zawsze przyjmowana była z wdzięcznością.
– Był człowiekiem dialogu i wzajemnego zrozumienia, za co pragnę wyrazić Mu wdzięczność – podkreślił kard. Dziwisz w swoim liście.
Przekazał wyrazy współczucia rodzinie śp. Tadeusza Jakubowicza oraz całej Wspólnocie Żydowskiej. Metropolita krakowski senior zapewnił też o duchowej łączności ze wszystkimi uczestnikami uroczystości pogrzebowych.
Z Krakowem związał całe swoje życie
Tadeusz Jakubowicz urodził się w Podgórzu, przy ul. Smolki. Tam mieszkał z rodzicami. Z Krakowem związał całe swoje życie. Przeżył krakowskie getto i obóz w Płaszowie. Do końca wojny ukrywał się z rodziną w lesie. Po zakończeniu wojny powrócił do Krakowa, gdzie ukończył szkołę podstawową i IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Następnie ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.
Od 1997 r. pełnił funkcję przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Od 2002 r. był członkiem zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, a od 2007 r. członkiem zarządu Jewish Community Centre.
Był także członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Za działalność na rzecz odnowy zabytków Krakowa odznaczony został Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany również został przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa Nagrodą im. Klemensa Bąkowskiego.