https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie tradycje, pieśni, przyśpiewki i rozmowy o stroju ludowym w powiecie krakowskim. To spotkanie promujące folklor

oprac. Barbara Ciryt
W Bęble podczas spotkania folklorystycznego wspominano dawne tradycje
W Bęble podczas spotkania folklorystycznego wspominano dawne tradycje GOKiS Wielka Wieś
Spotkanie z folklorem, warsztaty, pieśni, przyśpiewki, opowieści o stroju krakowskim oraz gwarze - to wszystko zorganizowano dla kultywowania kultury ludowej w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Bęble w gminie Wielka Wieś. Przybyli mieszkańcy gminy w strojach krakowskich, przypominali pieśni i zwyczaje ludowe. Bawili się z humorem doceniając podkrakowski folklor.

Organizatorami spotkania był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi. A celem było przypominanie dawnych tradycji, zorganizowanie warsztatów, śpiewy, tańce i humor.

- Dzięki Grupie Krzeszowickich Kumoszek, na czele z Moniką Dudek, dyrektorką Muzeum Etnograficznego w Krakowie, mieliśmy okazję przenieść się w świat krakowskich tradycji. Były pieśni, przyśpiewki, opowieści o stroju krakowskim, gwarze i... oczywiście spontaniczne żarty - relacjonują organizatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi i wskazują, że proboszcz parafii Bębło-Czajowice ks. Mirosław, zaprezentował prawdziwy krakowski humor.

Przygotowano m.in. konkurs gwary, który odbywał się z wśród salw śmiechu. Główną nagrodą była wycieczka do Muzeum Etnograficznego. Zdobył ją Zespół Tomaszowianie i Zespół Seniorów z Wielkiej Wsi.

W spotkaniu folklorystycznym brali udział przedstawiciele władz gminy Wielka Wieś i powiatu krakowskiego, którzy z entuzjazmem podjęli wyzwania i śpiewali ludowe pieśni. Do zabawy włączył się również zespół Folklove z gminy Zielonki, który zaprosił zebranych do tańca i przeprowadził warsztaty krakowiaka.

Organizatorów pracowników Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi wsparło Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Inicjator w ramach projektu „Tradycyjnie o folklorze czy może z twistem”, współfinansowanego przez powiat krakowski, pomocą służyli również dyrekcja Szkoły Podstawowej w Bęble wraz z pracownikami placówki, udostępniają przy tym salę na spotkanie, udzielali się także członkowie Zespołu Folklorystycznego Bęblanie oraz radna Aneta Zbyszyńskiej, która zajęła się scenografią całego przedsięwzięcia.

Koncert na 110-lecie Orkiestry Korzkiew

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Korzkiew. Jubilatka świętował...

O TYM SIĘ MÓWI. Wielki Kraków z poszerzonymi granicami miasta czy aglomeracja jak w Paryżu?

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska