https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie tramwaje będą kursować częściej. Zmiany już od poniedziałku

Arkadiusz Maciejowski
Aneta Zurek / Polska Press
Od poniedziałku pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców czekają w Krakowie kolejne zmiany. Są dobre, jak i złe informacje.

FLESZ - Zakup mieszkania coraz droższy

Przede wszystkim od 21 września zmieniona zostanie częstotliwość kursowania tramwajów w Krakowie.

Na przystankach co 7,5 minuty - przez cały dzień - pojawiać będą się tramwaje numer 1, 3, 8, 18, 20, 50, 52. W ostatnim czasie tramwaje te kursowały co 10 minut.

Co 7,5 minuty w godzinach szczytu komunkacyjnego i co 15 minut poza godzinami szczytu kursować będą z kolei tramwaje linii 13.
Co 15 minut (dotychczas co 20 min) przez cały dzień jeździły będą natomiast tramwaje numer 2, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 19, 21, 22, 24.

A tramwaje numer 17, 44, 49 będą pojawiały się na przystankach co kwadrans tylko w tzw. godzinach szczytu komunikacyjnego.

- W dni wolne większość linii tramwajowych kursować będzie z częstotliwością co 20 minut. Linia nr 50, tak jak obecnie, w wybranych godzinach kursować będzie ze zwiększoną częstotliwością do 10 minut. Dodatkowo, w soboty w wybranych godzinach również linia nr 52 będzie kursować z częstotliwością zwiększoną do 10 minut - dodają urzędnicy miejscy.

Zastrzeżenia może budzić natomiast fakt, że pomimo zbliżającego się roku akademickiego, urzędnicy nie decydują się na razie na zwiększenie liczby kursów linii autobusowych.

- Wprowadzane zmiany i zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów od poniedziałku są przygotowaniem do początku roku akademickiego. Z pojawiających się informacji wynika, że część studentów będzie miała zajęcia prowadzone zdalnie, czyli przez internet. Będziemy w najbliższych dniach na bieżąco obserwować sytuację i liczbę osób korzystających z komunikacji miejskiej. Jeżeli okaże się, że samo zwiększenie liczby kursów tramwajów nie wystarczy, to nie wykluczone, iż na ulice Krakowa wyjedzie też więcej autobusów. W tym momencie z naszych analiz wynika, że pojazdami komunikacji miejskiej podróżuje o 35 proc. mniej pasażerów niż we wrześniu ubiegłego roku, co oczywiście ma związek z pandemią koronawirusa - podkreśla Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Również w poniedziałek 21 września rozpocznie się kolejny etap demontażu kolejowej przeprawy nad Wisłą (łączącej przez lata Zabłocie z Kazimierzem). A to z kolei oznacza duże zmiany dla kierowców. - Zakres prac wymaga wstrzymania ruchu samochodów. Utrzymany będzie ruch pieszy - informują kolejarze z PKP PLK.

Newralgiczne prace prowadzone będą w godzinach nocnych. Wówczas w ograniczonym i zabezpieczonym terenie będzie pracował ciężki sprzęt. Ulica Zabłocie będzie zamknięta dla ruchu samochodowego pięć nocy w godz. 22 – 5.00 w dniach 21-26 września.

- Przejście piesze będzie utrzymane z udziałem osoby kierującej ruchem. Zmiany w organizacji są uzgodnione z zarządcą dróg - zaznaczają w PKP PLK.

Mosty to element jednej z największych inwestycji kolejowych na południu kraju. W maju pociągi pojechały pierwszym z trzech planowanych nowych mostów na krakowskiej linii średnicowej między Krakowem Głównym a Krakowem Zabłociem.

Wykonawca rozpoczął demontaż dotychczasowej „starej” przeprawy. Dwanaście przęseł o wadze 1440 ton, jest przygotowywane do demontażu i transportu. W zaplanowanej operacji wykorzystane są pociągi, ciężarówki, dźwigi i barki.

23 września rozpocznie się z kolei remont ulicy Kwiatów Polskich w Czyżynach. - W pierwszej kolejności drogowcy zajmą się wymianą krawężników, później położona zostanie nowa nawierzchnia. W związku z pracami mogą obowiązywać lokalne zawężenia. Roboty zakończą się pod koniec października br., a ich koszt to ok. 275 tys. zł - podkreślają w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
R

ZTP zawsze na bieżąco "obserwuje sytuację i liczbę osób korzystających z komunikacji miejskiej" - dowcip miesiąca pana rzecznika.

Np. na linii 182 w niedzielne popołudnie jeżdżą krótkie autobusy i już na Dworcu Głównym zajęte są wszystkie miejsca siedzące i spora część stojących. Dodatkowo emitowany przez głośniki komunikat o "zachowaniu dystansu" wywołuje komentarze, których nie przytoczę.

Za to na nowo utworzonej linii 189 jeżdżą wprawdzie autobusy przegubowe, ale w ramach "ułatwiania życia mieszkańcom" nie wjeżdżają na przystanek przy Dworcu Głównym.

ZTP - Zniechęcanie do Transportu Publicznego.

Z
Zbiknief Rósek
18 września, 16:26, Zbigniew Rusek:

Tramwaje już obecnie jeżdżą zbyt często i blokują ruch autobusom, natomiast autobusy - zbyt rzadko. Często na autobus dłużej się czeka, niż się nim później jedzie (tak rzadko kursują). Lepiej, by tramwaje zaczęły jeździć co 30 minut a autobusy - co 10 a niektóre linie co 7,5.

Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Mark Twain

Z
Zbigniew Rusek

Tramwaje już obecnie jeżdżą zbyt często i blokują ruch autobusom, natomiast autobusy - zbyt rzadko. Często na autobus dłużej się czeka, niż się nim później jedzie (tak rzadko kursują). Lepiej, by tramwaje zaczęły jeździć co 30 minut a autobusy - co 10 a niektóre linie co 7,5.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska