Już za czasów królewskich w Krakowie na Wawelu istniał "zwierzyniec". Trzymano w nim gryzonie, małpy, lwy i lamparty, a nawet wielbłądy. Zwierzyńce istniały również na magnackich dworach.
Z chwilą, gdy Zygmunt III Waza przeniósł do Warszawy królewska siedzibę, dotychczasowy "zwierzyniec" na Wawelu podupadł.
Na przełomie XVIII i XIX wieku w Krakowie powstawały zwierzyńce w różnych miejscach np. w Parku Krakowskim.
Na początku XX wieku działacze Towarzystwa Przyrodniczego w osobach inż. Wincentego Wobara, dyr. Kazimierza Maślankiewicza, Leona Holcera i dr Karola Łukaszewicza wpadli na pomysł, aby w pobliżu klasztoru na Bielach w kompleksie leśnym - Las Wolski założyć ogród zoologiczny.
"Azja Express" odcinek 11. Walka o Amulet i transport do ost...
Szóstego lipca 1929 roku w obecności prezydenta RP prof. Ignacego Moscickiego nastąpiło uroczyste otwarcie ogrodu zoologicznego.
W dniu otwarcia w zoo znajdowały się 94 ssaki, 98 ptaków i 12 gadów. Dziś krakowski ogród zoologiczny na 17 ha ogrodu posiada 260 gatunków - około 1500 sztuk zwierząt, a rocznie ogród odwiedza ponad 300 tys. osób.
Od 1975 roku krakowskim ZOO kieruje dr Józef Skotnicki. To pod jego kierunkiem ogród jest stale unowocześniany i modernizowany. Przybywają nowe okazy zwierząt. Pośród takich zrealizowanych np. inwestycji to: basen z wybiegiem dla pingwinów patagońskich, wybudowana od podstaw żyrafiarnia czy ostatnio nowe wybiegi dla dla drapieżnych saków.
Ogród wpisany jest do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
Z okazji jubileuszu 90-lecia Krakowskiego Ogrodu Zologicznego, w sali Obrad Rady Miasta Krakowa 25 czerwca(wtorek) 2019 r. będą miały miejsce uroczystości. Początek o godz. 11:00.
WIDEO: Uwaga na kleszcze w miastach. "Nie mamy już srogich zim"
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
