Kromer Festival Biecz i Festiwal Korona Królów

Artykuł sponsorowany Lokalna Organizacja Turystyczna INTE-GRA

W dniach 29-30 lipca w królewskim mieście Biecz, dzięki TVP i partnerowi wydarzenia Tauron-Dystrybucje będziemy mogli spotkać parę królewską: Władysława Jagiełłę i królową Annę Cylejską.

Przyjadą także: zaufany królewski doradca Jan Szafraniec i królewski sekretarz Stanisław Ciołek a także gość niezwykły w tym towarzystwie - Wielki Mistrz Krzyżacki Ulryk von Jungingen. I pójdą ulicami, w samo południe, w barwnym historycznym korowodzie. Na czele oczywiście król i królowa. A za nimi dworzanie, rycerze, sokolnicy, wesołkowie i rzemieślnicy, mieszczki i kat.

Wśród blisko setki rycerzy i dworzan, widzowie łatwo poznają aktorów wcielających się w bohaterów popularnego serialu. Do królewskiego miasta przyjadą Milena Staszuk, czyli Anna Cylejska, Sebastian Skoczeń – filmowy Jagiełło i Szymon Nygard, czyli Wielki Mistrz Krzyżacki Ulryk von Jungingen. Razem z nimi w podróż wybiorą się Dariusz Toczek- grający rolę Jana Szafrańca-zaufanego doradcy króla i pierwszego nauczyciela królowej oraz Daniel Mosior, który gra Stanisława Ciołka- królewskiego sekretarza, który kiedyś zostanie biskupem. Chodzą słuchy, że do Biecza wybierają się dwie krakowskie mieszczki -Kunegunda (Weronika Jaskółka) i Katka (Anna Oberc). Towarzyszyć im będzie kat Bartosz (Dominik Bąk) - absolwent Bieckiej Akademii Katów.

Królewski dwór nie może obyć się bez muzyki i tańca. Grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, zapraszają także na przyspieszony kurs dworskiego tańca. Trudno o lepszych nauczycieli…

Jeśli goście jagiellońskiego obozowiska będą chcieli wytężyć pamięć, to zaplanowano „klasówkę” ze średniowiecznych ciekawostek. Skąd się wziął rosół, ile ważyła rycerska zbroja i jak liczny był królewski dwór? Komu król dał w prezencie złote sandały i ile w roku było dni postnych? Będą nagrody!

W każdym królewskim mieście z ważnych okazji musiał być turniej rycerski, pokazy artyleryjskie, żonglerka chorągwiami i pokazy sokolników. Więc i w Bieczu one będą. Goście jagiellońskiego obozowiska będą mogli zobaczyć, a nawet przymierzyć elementy rycerskich zbroi i kostiumy, które „grają” w serialu. Charakteryzatorki pokażą, jak robi się „straszne” rany i jak sprawić, żeby krew „ się lała”

Obok obozu powstanie średniowieczne miasteczko z rzemieślniczym kramami. Tak królować będą znakomici historyczni rekonstruktorzy:

  • Tkacze i pasamonicy zaprezentują techniki i narzędzia tkackie. Pokażą, jak kiedyś wyrabiano przędzę i jak z niej robiono np. krajki, których używano jako podwiązki.
  • Filcownicy zrobią rękawicę albo but z runa owczego. A widzowie - co dadzą radę.
  • Zielarze zaproszą do skosztowania magicznego naparu i zrobią ziołowe mydło. Może uda się także zrobić świecę.
  • Piekarze będą mieli ze sobą żarna i stęp do produkcji kaszy. Opowiedzą, jak kiedyś robiono piwo. A dziennie, statystyczny średniowieczny Polak wypijał go 2 litry. I oczywiście upieką podpłomyki.
  • W pracowni garncarza powstaną specjalne rynienki do pieczenia ryb i płaskich chlebków. Można będzie sobie samemu zrobić miskę do jedzenia albo kubek.
  • Rybacy i powroźnicy uplotą sznury cienkie i grube, i zrobią z nich sieci a potem zaproszą do wędzarni. Takiej z rybami i serami.
  • Mnich pokaże, jak robiono papier czerpany i jak potem na nim pisano gęsim piórem, a krawcy ubiorą, razem z widzami, damę albo rycerza.
  • A w mennicy wybijane będą specjalne pamiątkowe monety, które może będą tak samo piękne, jak te średniowieczne.

Kunegunda (Weronika Jaskółka) i Katka (Anna Oberc) pomogą gościom odnaleźć się wśród tych wszystkich atrakcji. A kat Bartosz (Dominik Bąk) może nawet kogoś „prawie” zetnie swym katowskim mieczem. Kat podkreślał wielokrotnie, że uczył się w Bieczu w Akademii Katowskiej. To na pewno wie, jak to zrobić.

Festiwal Korona Królów towarzyszy Kromer Festiwal Biecz.

Nie może was tu zabraknąć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska