Podczas zabawy poznamy najprzedniejszych rycerzy z grupy rekonstrukcji historycznej Leo Corde z Bytomia. To nie będzie tylko bal, ale też interaktywne spotkanie z historią rycerstwa, prezentacją różnych typów średniowiecznego uzbrojenia, pokaz walki rycerskiej z uprzednim wybraniem przez rycerza damy serca.
- Nie zabraknie pojedynków na bezpieczne miecze, „konnych” wyścigów, nauki tańca dawnego, a wszystko to w pięknych strojach z epoki średniowiecza. Warto podczas balu odwiedzić stanowisko wróżki i poznać przepowiednię przyszłości z czarodziejskiej kuli, czy magicznych kart – tymi słowami Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu, zachęca do zapisów na imprezę.
Karnawał w Polsce, dawniej nazywany zapustami, był radosnym czasem zimowych zabaw i tańców, trwający zwykle od Nowego Roku lub święta Trzech Króli do wtorku poprzedzającego Popielec, rozpoczynający Wielki Post.
Karnawał, a zwłaszcza jego ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie dni przed Popielcem, zwane też mięsopustem, ostatkami, czy kusakami, obchodzony był bardzo hucznie i wesoło. Bawiono się zarówno na dworach szlacheckich, jak i w miastach i wsiach. Organizowano wspaniałe bale, zabawy pod gołym niebem oraz maskarady, czyli barwne pochody przebierańców. Niektóre zabawy oraz zwyczaje, jak maskarady i korowody, są pochodzenia włoskiego i zostały przyniesione na ziemie polskie przez królową Bonę Sforzę.
Ci, którzy wybiorą się na bal, powinni oczywiście pomyśleć o przebraniu odpowiadającemu średniowiecznemu klimatowi.
Program Zamkowego Karnawału w Oświęcimiu (11 lutego 2024):
- godzina 15.30 interaktywne gry i zabawy z rycerzami, stanowisko wróżki
- godzina 16.30 nauka tańca z epoki
- godzina 17 zabawa karnawałowa, tańce i swawole
Na bal można się zapisać pod numerem telefonu sekretariatu Muzeum Zamek w Oświęcimiu: (33) 842 44 27


Bądź na bieżąco i obserwuj
- Z Oświęcimia pociągiem nad morze? Tak, już w najbliższe wakacje
- Obwodnica Oświęcimia do drogi S1 na prawie 40 procent
- 18-letnia Zuzanna Balonek z Zatora została IV-vice Miss Tourism World 2023 China!
- Szopka betlejemska w Kętach z ruchomymi figurami imponuje rozmachem
- „Bijemy rekordy” w Oświęcimiu, czyli święto pływania. WIDEO, ZDJĘCIA
- Nowy sztandar dla Szkoły Podstawowej nr 8 w Oświęcimiu. WIDEO, ZDJĘCIA
