https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karol Grzywa i Karol Potocki zostali laureatami „Igrzysk historycznych” w Oświęcimiu o zrywach niepodległościowych Polaków w XIX wieku

Jerzy Zaborski
Karol Grzywa (w białej koszulce) został laureatem wśród uczniów klas od IV do VI. Na co dzień jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 8 w Oświęcimiu.
Karol Grzywa (w białej koszulce) został laureatem wśród uczniów klas od IV do VI. Na co dzień jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 8 w Oświęcimiu. Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Poznaliśmy laureatów „Igrzysk historycznych”, organizowanych przez Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Tematem były zrywy niepodległościowe Polaków w XIX wieku oraz lat 1918 – 1939. Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych; klasy od IV do VI szkół podstawowych oraz klasy VII – VIII szkół podstawowych plus klasy pierwsze szkół ponadpodstawowych.

Muzeum Zamek organizuje „Igrzyska historyczne” od 2019 roku. Mają zachęcić nie tylko do pogłębiania wiedzy o swoim dziedzictwie, ale także promowania Oświęcimia. Tegoroczna edycja odbyła się w ramach „Święta Miasta Historycznie”.

- Do konkursu zgłosiło się 47 zawodników z 10 szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie tylko z Oświęcimia, ale i powiatu oświęcimskiego – mówiąc te słowa Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu, nie kryła satysfakcji. - W związku z dużą liczą zgłoszeń, konieczne było przeprowadzenie eliminacji. Przystąpiło do nich 32 uczestników.

W kategorii klas od IV do VI wygrał Karol Grzywa z SP nr 8 w Oświęcimiu. Wyprzedził Emilię Wilczak z SZS w Gorzowie i Franciszka Potockiego w SP w Babicach.

Igrzyska historyczne w Oświęcimiu 2024
Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Karol Grzywa: pasja do historii zaczyna się od pasjonujących opowiadań dziadków

- Miłość do historii zaszczepili we mnie dziadkowie – wyjawia Karol Grzywa, laureat konkursu młodszej kategorii wiekowej. - To właśnie oni serwują mi często ciekawostki historyczne, które zapamiętuję. Sporo czytam, co także pogłębia moją wiedzę. Nie mam problemów z nauką, więc konkurs był dla mnie wyzwaniem. Udział w nim zaproponowała mi moja nauczycielka.

Każdy z uczestników dostał 40 stron materiałów, zawierających konkursowe zagadnienia, które trzeba było zgłębić.

- Zarówno eliminacje, jak i finał, były wymagające. Z tym, że eliminacje były tylko pisemne natomiast w finale były zadanie pisemne i ustne – podkreśla Karol Grzywa.

Laureat głównej wygranej w młodszej kategorii wiekowej jest uczniem klasy pływackiej w SP nr 8 w Oświęcimiu. Z kolei w Unii trenuje także piłkę nożną.

Igrzyska historyczne w Oświęcimiu 2024
Muzeum Zamek w Oświęcimiu

- Czasu wolnego nie mam zbyt wiele, więc muszę sobie nim umiejętnie gospodarować – mówi z uśmiechem Karol Grzywa. - Do konkursu historycznego przygotowywałem się od połowy sierpnia, także podczas sportowego obozu, już po rozpoczęciu roku szkolnego. Razem z kolegą, który także startował w konkursie, uczyliśmy się na obozie.

Wyróżnienia w klasach od IV do VI

  • Zofia Żmuda – SP 2 w Oświęcimiu
  • Laura Mańka – SP 2 w Oświęcimiu
  • Jakub Gaweł – SP 8 w Oświęcimiu

W starszej grupie, klas od VII do VIII szkół podstawowych i klas pierwszych szkół ponadpodstawowych, zwyciężył Karol Potocki (SP Babice). Drugi był Tymoteusz Rybak (SZS Gorzów), Patryk Joniec (SP Grojec).

Wyróżnienia w starszej kategorii wiekowej:

  • Mikołaj Lorek (LO w Oświęcimiu)
  • Stanisław Gwóźdź (PZ 2 Oświęcim)
  • Olga Szkuta (SP 7 Oświęcim)
Igrzyska historyczne w Oświęcimiu 2024
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Igrzyska historyczne w Oświęcimiu 2024
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Igrzyska historyczne w Oświęcimiu 2024
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Igrzyska historyczne w Oświęcimiu 2024
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska