- Marcin Kromer to patron idealny - mówi z przekonaniem Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny zaczynającego się w czwartek w Bieczu drugiego już Kromer Festivalu. - To wybitna postać, humanista, doktor obojga praw, teolog i historyk, dyplomata, sekretarz królów, autor pionierskich traktatów muzycznych - dodaje.
Biskup Kromer to najsłynniejszy bieczanin, który w swym rodzinnym mieście skończył szkołę podstawową, był proboszczem. Ma tu swoją ulicę, pomnik, plac i muzeum.
- Idea powołania tego festiwalu muzyki dawnej spotkała się z wielkim entuzjazmem i przychylnością władz Biecza - stwierdza Filip Berkowicz.
W Bieczu udało się stworzyć imprezę, która prezentuje muzykę dawną, od średniowiecza po klasycyzm, w mistrzowskich wykonaniach największych autorytetów muzyki dawnej.
To wartościowe, przemyślane wydarzenie kulturalne na międzynarodowym poziomie, ze świetną reprezentacją polskich artystów.
Podobnie jak w roku ubiegłym festiwalowe koncerty będą niebiletowane. Organizatorzy liczą, że widownię Kromer Festivalu będą również stanowili sami bieczanie, którzy pokochali to wydarzenie od pierwszej edycji. Nadkomplety na wszystkich koncertach w roku ubiegłym dobitnie o tym świadczą.
- Koncerty odbywać się będą w kolegiacie Bożego Ciała, perle późnogotyckiej architektury w Małopolsce, oraz w kościele ojców franciszkanów, jednym z pierwszych klasztorów reformackich powstałych na ziemiach polskich - informuje Filip Berkowicz.
W zeszłym roku specjalnie dla dzieci przygotowano kartę Kromera, na której młodzi słuchacze zbierali naklejki z bohaterami kolejnych koncertów. Dzięki temu stworzona została przestrzeń dla prawdziwie rodzinnego święta.
W tym roku dzieci będą zbierać przypinki z wizerunkami artystów.
Ich komplet pozwoli na zdobycie nagrody. Całości dopełnią wydarzenia towarzyszące festiwalowi: turniej rycerski o mieszek Zbója Becza, pokazy średniowiecznych łuczników, prezentacje mody dawnej, miejskie spacery z przewodnikiem.
- Od czwartku do soboty odbywać będziemy swoistą podróż przez trzy epoki: średniowiecze, renesans, barok - opowiada Filip Berkowicz. - Każdy koncert to inna epoka w historii muzyki.
Główny trzon programu stanowić będą koncerty o godz. 19.30 odbywające się w Kolegiacie Bożego Ciała.
-Wystąpią kolejno trzy fenomenalne formacje: Mala Punica, Huelgas Ensemble i Graindelavoix - stwierdza Filip Berkowicz.
Te koncerty będą transmitowane na żywo na antenie programu 2 Polskiego Radia.
Drugi nurt festiwalu to koncerty artysty rezydenta festiwalu, znakomitej Capelli Cracoviensis. Również od czwartku do soboty, o godz. 21.15 odbywać będą się one w kościele franciszkanów.
Niedzielny wieczór będzie wielkim zwieńczeniem festiwalu. Jan Tomasz Adamus poprowadzi na zakończenie jedyny koncert klasyczny z symfonią Haydna i słynną Mszą Koronacyjną Mozarta. Uzupełnieniem programu będą recitale mistrzowskie takich sław jak Andreas Staier czy Hopkinson Smith rozpoczynające się o godz. 23 w kościele franciszkanów.