https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie obchodził Dzień Muzyki Dawnej podczas koncertu w kościele opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Flores Rosarum
Flores Rosarum Materiały prasowe
Od dwunastu lat pierwszy dzień wiosny jest także Dniem Muzyki Dawnej. To data symboliczna: 21 marca urodził się Johann Sebastian Bach. Dlatego właśnie w ten dzień słuchamy europejskiej muzyki średniowiecza, renesansu i baroku. W tym roku celebrowanie Early Music Day odbędzie się podczas koncertu w kościele opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu.

Dzień Muzyki Dawnej to naturalny prolog festiwalu Misteria Paschalia. Jako jego zapowiedź 21 marca o godz. 20.30 w kościele opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu odbędzie się koncert zatytułowany "Agnus Dei, Christus immolatus est".

- Tym razem podczas Early Music Day sięgamy aż do XV wieku. W niemal tysiącletnich murach opactwa oo. Benedyktynów zabrzmią fragmenty "Officium tenebrarum", które przed wiekami wykonywano w katedrze wawelskiej. Koncert ten będzie też swoistym preludium do festiwalu Misteria Paschalia, podczas którego nieraz powrócimy do tematu lamentacji i tradycji ciemnych jutrzni – mówi Grzegorz Paluch, menedżer i kurator festiwalu. 

W wykonaniu zespołu żeńskiego Flores Rosarum pod dyrekcją Susi Ferfoglii słuchacze będą mieli okazję usłyszeć wybrane śpiewy z tej długiej i złożonej liturgii, wykorzystującej niezwykle dramatyczne teksty, które od stuleci wprowadzają wiernych w głębokie przeżywanie misterium śmierci Chrystusa.

Program koncertu oddaje autentyczny charakter nabożeństw odprawianych w katedrze wawelskiej, podczas których można było usłyszeć również śpiew chłopców, uczęszczających do szkoły katedralnej. Dlatego zabrzmią też fragmenty oznaczone w rękopisach zapisem "pueri" – czyli „chłopcy”. Partie wokalne będą przeplatane improwizacjami organowymi Krzysztofa Pawlisza.

Akustyka i atmosfera kościoła opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu stworzą idealne warunki do prezentacji tej wyjątkowej muzyki sakralnej i pozwolą doświadczyć w pełni jej duchowego wymiaru.

Festiwal Misteria Paschalia to w tym roku osiem dni, dziesięć lokalizacji i kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych w Krakowie, Tyńcu i Wieliczce od 13 do 20 kwietnia. Pod kierownictwem artystycznym Vincenta Dumestre’a odbiorcy doświadczą podróży przez muzykę dawnych wieków, pełną zarówno uznanych arcydzieł, jak i dzieł odkrywanych na nowo.

Tegoroczna edycja festiwalu zgromadzi ponad 100 artystów z kilku krajów Europy, oferując klimatyczne koncerty, ale również wydarzenia poszerzające wiedzę o muzyce dawnej i instrumentarium sprzed wieków. Wszystkie wydarzenia odbędą się w najpiękniejszych krakowskich przestrzeniach, łącząc historyczne dziedzictwo miasta z najwyższej klasy wykonaniami.

"Early Music Day i następujący po nim festiwal Misteria Paschalia to doskonała okazja dla miłośników muzyki dawnej do odkrywania historycznych praktyk wykonawczych i zanurzenia się w bogactwie muzyki liturgicznej z dawnych wieków" - zachęcają organizatorzy.

Darmowe wejściówki na koncert w kościele opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu są dostępne od 11 marca w aplikacji KBF:plus oraz na KBF:bilety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska