Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od Melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po Wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie - jeśli ktoś jeszcze nie widział wystawy "Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89" w Muzeum Nowej Huty, ma szansę, by nadrobić tę zaległość do 23 lutego.
A warto, bo dla pokoleń 40+ będzie to prawdziwa podróż w czasie, dla młodszych odwiedzających lekcja historii, jakiej nie znajdą w żadnym podręczniku - śladem muzyki alternatywnej.
- Największą satysfakcję mamy z tego, że wystawę odwiedzała bardzo zróżnicowana grupa odbiorców - mówi Zbigniew Semik z Muzeum Nowej Huty. - Jest to podróż po całej Polsce, czasami nostalgiczna, a czasami wnosząca coś nowego do wiedzy o muzyce. Można tu np. odnaleźć tu korzenie muzyki słuchanej dziś albo wczuć się w atmosferę muzyki, której słuchali nasi rodzice czy dziadkowie.
O muzycznych buntach opowiedzą plakaty z koncertów, zdjęcia, oryginalne instrumenty muzyków z różnych dekad PRL-u. Na wystawie o muzyce nie może zabraknąć jej samej, muzealnicy zapowiadają, że buntowniczych hitów będzie można wysłuchać, ale też zatańczyć w ich rytm w specjalnie do tego przygotowanej strefie.
Na zakończenie wystawy muzealnicy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie, ale także na improwizowaną sesję muzyczną do klimatycznej przestrzeni dawnej małej sali kinowej w budynku Muzeum Nowej Huty. Koncert zaplanowany został 23 lutego o godz. 18.30 tuż po zamknięciu ostatniego dnia tej wystawy.
- Jam session będzie nawiązaniem do historii, które pokazujemy na wystawie, m.in. do organizowanych w latach 50. tajnych jeszcze tego rodzaju muzycznych spotkań, ale też do pierwszych krakowskich Zaduszek Jazzowych, które są najstarszym festiwalem jazzowym w Europie, a pierwsze Zaduszki były właśnie takim jam session - wyjaśnia Zbigniew Semik. - Nasze jam session podczas finisażu wystawy nie będzie miało charakteru jazzowego, zaprosiliśmy bowiem muzyków reprezentujących różne gatunki muzyczne: jazz, ambient, muzykę etniczną.
W muzycznym finisażu wystawy wezmą udział:
Maciej Trifonidis – gitary, saksofon, flety, instrumenty perkusyjne, Zbyszek Szwajdych – trąbka, Leszek HeFi Wiśniowski – saksofony; flety, Joachim Mencel – instrumenty klawiszowe, Witek Ryć – elektornika, Jean - Philippe Breuil – gitara basowa, Jacek Kochan – perkusja.
Wstęp wolny na wydarzenie, ale liczba miejsc ograniczona, a pierwszeństwo będą miały osoby, które zarezerwują wejściówkę w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected], tel. 12 426-50-60.
