Dawne kino Światowid stanie się nowoczesnym muzeum
- Jesteśmy na etapie formalnym – mówi o remoncie dawnego kina Światowid Michał Niezabitowski. - Dostaliśmy pieniądze, ogłosiliśmy przetarg, przygotowujemy kolejne etapy. Mam nadzieję, że do połowy roku wyłonimy generalnego wykonawcę i wtedy się zacznie, tzn. zostanie wbita pierwsza łopata, ruszą prace budowlane, które mamy nadzieję zakończyć w 2028-2029 roku.
Nowohucka placówka dostała 76 mln zł z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Całkowita wartość projektu szacowana jest na 99 mln, wymagany jest wkład własny miasta w wysokości 23 mln – uchwała w tym zakresie zostanie przedłożona Radzie Miasta Krakowa.
Przed muzeum remont, rozbudowa i stworzenie wystawy stałej, a wszystko to w ciągu najbliższych czterech lat.
Muzeum Nowej Huty mieści się dawnym kinie Światowid na os. Centrum E 1 w Nowej Hucie. Budynek został wybudowany w latach 1955-1957, według projektu Andrzeja Uniejewskiego i jest przykładem architektury socrealizmu. Kilka lat temu wpisano go do rejestru zabytków.
Budynek nigdy w swojej 70-letniej historii nie przeszedł generalnego remontu. Muzeum Krakowa w porozumieniu z Gminą Miejską Kraków od lat poszukiwało środków na realizację całościowego projektu odnowy dawnego kina Światowid oraz przystosowania go do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej. Przeprowadzane dotąd prace miały charakter zabezpieczający, teraz muzeum przejdzie kompleksowy remont, m.in. wymianę wszystkich instalacji, całej stolarki, ingerencje we wszystkie elementy o charakterze konstrukcyjnym.
Muzeum ma już scenariusz wystawy, która ma być opowieścią o fenomenie Nowej Huty z umiejscowieniem jej w bardzo szerokim kontekście PRL-u, ale także transformacji ustrojowej.
- Trzeba mieć świadomość, że to od wielu, wielu lat największa inwestycja muzealna w tym mieście i do czasu rozpoczęcia prac w dawnym hotelu Cracovia takim pozostanie – podkreśla dyrektor. - Nowa Huta na to zasługuje – dodaje.
Podziemna Nowa Huta zyska nowy przystanek
To niejedyny remont prowadzony w ramach Muzeum Krakowa, na Os. Szkolnym 22 trwa remont dawnej filii Biblioteki Pedagogicznej. W przyszłości budynek będzie częścią trasy Podziemna Nowa Huta, tu będzie można zobaczyć główną wystawę projektu.
- Nie jest to wielka, ale trudna inwestycja. Mam nadzieję, że do wiosny tego roku skończymy – mówi dyrektor Muzeum Krakowa.
Podziemna Nowa Huta to projekt realizowany przez Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa. Jego celem jest udostępnienie kilku nowohuckich schronów przeciwlotniczych z okresu zimnej wojny do celów wystawienniczych.
Na cele ekspozycyjne zostanie przeznaczona nie tylko przestrzeń schronu przeciwlotniczego, ale też przestrzenie na parterze budynku. Na wystawie znajdą się informacje wprowadzające – przedstawiające kontekst historyczny budowy schronów – dotyczące budowy Nowej Huty oraz o zimnej wojny. Znaczna część ekspozycji zostanie poświęcona samym schronom – historii ich budowy w okresie PRL, ich konstrukcji oraz specyfice schronów w Nowej Hucie. Narracja będzie również nawiązywać do współczesnych zagrożeń. Znajdą się tam elementy angażujące zwiedzających, odwołujące się do ich osobistych doświadczeń, wiedzy i emocji.
Na piętrze znajdzie się sala przeznaczona na spotkania edukacyjno-warsztatowe.
- Nie ma ani jednego muzeum na świecie opowiadającego o zimnej wojnie, a przecież to doświadczenie, które przygniatało świadomość całego pokolenia. Nowa Huta i schrony to świetne miejsce, w którym możemy o tym opowiedzieć – mówi Michał Niezabitowski.
Do czasu ukończenia remontu w dawnym kinie Światowid tu będą pracowali muzealnicy z oddziału Muzeum Nowej Huty.
