https://gazetakrakowska.pl
reklama

Krwiodawcy pilnie poszukiwani!

Materiał informacyjny RCKiK w Krakowie
Czas wakacji to nie tylko wyjazdy i odpoczynek, ale także choroby i wypadki, które wymagają transfuzji. W tym okresie zwykle odnotowujemy znaczący spadek liczby krwiodawców zgłaszających się do oddania krwi. Jedynym źródłem krwi jest drugi człowiek, dlatego tak ważne jest dzielenie się nią z potrzebującymi.

RCKiK w Krakowie zaprasza do oddania krwi w swojej siedzibie przy ul. Rzeźniczej, a także w wybranym Terenowym Oddziale na terenie województwa (14 Oddziałów – adresy dostępne na stronie www.rckik.krakow.pl) lub wyjazdowej akcji poboru krwi ( harmonogram akcji https://rckik.krakow.pl/gdzie-i-kiedy-mozesz-oddac-krew#harmonogram ).

Poniżej przedstawiany garść informacji dot. oddawania krwi.

Krew mogą oddać osoby między 18 a 65 rokiem życia ważące min. 50 kg, wypoczęte, dobrze nawodnione ( min. 1, 5 litra płynów) oraz po lekkostrawnym posiłku. Ogólny stan zdrowia krwiodawcy musi spełniać niezbędne wymagania zdrowotne, aby oddanie krwi nie wywołało ujemnych skutków w stanie jego zdrowia lub przyszłego biorcy krwi.

Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w roku, natomiast mężczyźni 6 razy, z tym, że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Na stałe jako krwiodawcy są zdyskwalifikowane osoby, które m.in. w swojej historii zdrowia mają poważne, aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby układu krążenia, pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, choroby skóry, choroby zakaźne (np. WZW typu B lub C), choroby nowotworowe (złośliwe), choroby krwi i układu krwiotwórczego, choroby układu endokrynnego, cukrzyca leczona insuliną itp. Krwi nie mogą oddawać nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS. Lista wykluczeń jest długa, dlatego przed planowaną wizytą w punkcie krwiodawstwa warto skontaktować się z lekarzem RCKiK ( [email protected]).

Czasowo jako krwiodawcę dyskwalifikują m.in. : tatuaż, zabiegi akupunktury, przekłucie uszu lub innych części ciała, badania endoskopowe, operacje i inne zabiegi medyczne, przetoczenie krwi i jej składników, przeszczep ludzkich komórek i tkanek – dyskwalifikacja na 4 miesiące, usunięcie zęba i leczenie kanałowe – 7 dni, toksoplazmowa, mononukleoza zakaźna, poród – dyskwalifikacja 6 miesięcy.

W Polsce najpopularniejszą grupą krwi jest A RhD + ( 32%), natomiast najmniej popularną grupą jest AB RhD – ( 1%). Jednakże szczególnie w okresie wakacyjnym największe zapotrzebowanie występuję w grupach z ujemnym Rh, stąd tak częste apele centrów krwiodawstwa. Średnio podczas operacji kardiologicznej zużywa się 6 jednostek krwi, natomiast podczas przeszczepu wątroby 20 jednostek, aby zabezpieczyć jedną operację przeszczepu krew musi oddać 20 osób. Średnio w Małopolsce dziennie krwi oddaje ok. 400 osób, co w okresie wzmożonego zapotrzebowania staje się niewystarczające.

Krew warto oddawać regularnie. Nigdy nie wiemy kiedy z dawcy krwi, możemy stać się biorcą krwi.

Pamiętajmy, że łączy nas krew, która ratuje życie bo tętni w nas dobro.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska