https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krynica chce mieć zdroje i nowe tereny budowlane

Stanisław Śmierciak
Janusz Cisek wierzy, że można godzić nowoczesność i rozwój z ochroną złóż wód mineralnych
Janusz Cisek wierzy, że można godzić nowoczesność i rozwój z ochroną złóż wód mineralnych Stanisław Śmierciak
Obecna sytuacja w Krynicy Zdroju nieco przypomina rozterki dziecka, które chce zjeść ciastko i nadal mieć ciastko. Miasto chce zachować niezagrożone zasoby leczniczych wód mineralnych i równocześnie mieć atrakcyjne tereny budowlane na obszarach, gdzie te wody występują.

Zobacz także: Tylicz: najtajniejsze miejsce w PRL teraz sensacją i atrakcją turystyczną (ZDJĘCIA)

- Troska o unikatowe źródła i tereny budowlane nie musi być jak przysłowiowa kwadratura koła - przekonuje Janusz Cisek, dyrektor Zakładu Górniczego w Przedsiębiorstwie Uzdrowisko Krynica - Żegiestów S.A. - Trwa opracowywanie planu zagospodarowania przestrzennego Krynicy Zdroju. Przygotowująca go Autorska Pracownia Urbanistyczna Marii Modzelewskiej z Nowego Sącza to bardzo rzetelna firma. Jako zakład górniczy (nie mylić z Wyższym Urzędem Górniczym) szykujemy tylko sugestie jak powinna wyglądać ochrona podziemnych zasobów wód mineralnych.

- Pojawiające się w ostatnich latach w kurorcie osuwiska ujawniły bardzo mocne powiązanie tego co na ziemi i tego co pod ziemią. Dla nas ważne jest, by to co pod ziemią zostało nienaruszone także dla przyszłych pokoleń. Nie interesuje nas narzucony ustawą podział na uzdrowiskowe strefy ochronne A, B i C. Omawiamy tylko obszar, gdzie są złoża wód mineralnych.

Według Ciska to pas zaczynający się od dworca kolejowego, biegnący przez deptak i stoki Góry Parkowej oraz wzdłuż ulicy Pułaskiego. Raport zespołu Ciska nie określa, że tam nie wolno budować. Mówi natomiast jakie badania trzeba robić przed podjęciem decyzji o ewentualnym budowaniu.

- Najprostrza i najbardziej miarodajna jest "mapa gazowa" - tłumaczy Janusz Cisek. - Sonduje się ziemię na metr i tam mierzy występowanie dwutlenku węgla. Jego stężenie określa czy i jak glęboko są złoża wód mineralnych. Jeśli CO2 jest dużo, to kopać nie radzimy. Mogłoby przydarzyć się to, czego doświadczono w innych kurortach. Straciły one kilka unikatowych wód leczniczych. Krynica bez wód nie miałaby renomy.

Burmistrz Krynicy Zdroju dr Dariusz Reśko stawia jednak sobie za cel, by miasto nie zatrzymało się w rozwoju jako uzdrowiskowy "skansen".

- Współczesny kurort musi zapewniać gościom wysoki standard i wiele atrakcji - przekonuje dr Reśko. - Trzeba więc budować, a inwestowanie nie może być drogą przez mękę. Dlatego opracowujemy nowy plan zagospodarowania przetrzennego. Chcemy znaleźć kompromis geologiczno - ekologiczno - ekonomiczny.

Nie będzie to proste. W Krynicy Zdroju każda budowla musi być posadowiona przynajmniej półtora metra pod powierzchnią ziemi, bo taka jest głębokość zamarzania gruntu. Bez wkopywania się w ziemię nie da się nawet zapewnić budowy parkingów dla aut, którymi przyjadą turyści.

- Nasi przodkowie nie mieli kłopotów z naruszaniem złóż mineralnych, bowiem budowali z drewna i bez fundamentów - podsumowuje miłośnik Krynicy Zdroju Piotr Kruk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
andrzej sowa
Plan zagospodarowania stanowi podstawe rozwoju gminy i miasta tyle czy jest dobry to juz inna sprawa Bodziononemu zarzucano budowe apartamentowców oraz manipulacje przy rozdzielaniu stref związanych z ochroną środowiska obecnemu zarzuca sie bezczynność co tez ma wyrażne uzasadnienie. Głosowałem na Reśke ale w następnych wyborach nie oddam na niego głosu. Zadnej obietnicy nie dotrzymał. Kolesiostwo miało być ukrucone niestety stało się inaczej. Pogoń za kasa stanowi priorytet tyle że nie dla gminy tylko dla samych siebie co jeszcze jest bardziej smutniejsze
a
andrzej sowa
Kotłownie centrlaną przy ul. Ebersa nei kto inny jak PPU wybudowało na przełomie lat 80/90 XX wieku wtedy można było robic głębokie wykopy a przy okazji zniszczono schody prowadzące z ul. Kraszewskiego do zakątka Kraszewskiego
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska