Jak wyjaśnia Iwona Orzechowska, rekrutacja składa się z dwóch etapów, czyli wypełnienia kwestionariusza a następnie rozmowy z organizatorami.
- Jeśli chodzi o wymagania formalne, to kandydaci na wolontariuszy muszą mieć ukończone 16 lat. W przypadku osób młodszych musi zostać także zgłoszony ich pełnoletni opiekun, który weźmie za nich odpowiedzialność. Natomiast górnej granicy wiekowej nie ma - tłumaczy.
Wolontariusze będą wspierać organizatorów w rozmaitych działach takich jak np. akredytacje, logistyka, prezentacje sportowe, promocja czy transport. Ich lista znajduje się na stronie www.ie2023/wolontariat, można tam się również zapoznać z wymaganiami jakie stawiają organizatorzy przez osobami chętnymi do współpracy z danym działem. Niektóre wymagają znajomości języka obcego, inne niekoniecznie.
Ponieważ rekrutacja była już dwukrotnie przedłużana, organizatorzy chcą zakończyć cały proces do 15 maja. Po tym terminie rozpoczną się spotkania z poszczególnymi grupami wolontariuszy.
Co jeżeli organizatorzy nie zbiorą zakładanej liczby wolontariuszy? Jak wyjaśnia Orzechowska możliwe jest kilka scenariuszy.
-Rozważymy wówczas poproszenie wolontariuszy z innych miast, aby przyjechali do Krynicy. Inna opcja to zwiększenie liczby dni pracy zarejestrowanych już wolontariuszy, oczywiście o ile wyrażę na to zgodę. W ostateczności poprosimy o wsparcie jednostki straży granicznej czy wojska, aby zapewnić pełną obsługę igrzysk - mówi.
Iwona Orzechowska zachęca potencjalnych wolontariuszy do udziału w imprezie.
- Mamy duże szczęście, że taka impreza odbywa się w naszym regionie. To szansa na zdobycie nie tylko doświadczenia, ale także certyfikatu, dzięki któremu będzie można uzyskać dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - podkreśla.
Na jakie gratyfikacje mogą liczyć wolontariusze? Mowa tutaj o pamiątkowych gadżetach takich jak m.in. koszulki, kurtki, workoplecaki, powerbanki i bidony. Będą mogli także liczyć na wyżywienie, ubezpieczenie oraz noclegi, ale przede wszystkich w przypadku tych osób, które deklarują chęć współpracy powyżej jednego dnia. Ponadto w przypadku zgłoszenia się grupy wolontariuszy liczącej więcej niż 20 osób możliwy jest transport busem bądź autokarem zapewnionym przez organizatorów.
III Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Gospodarzem imprezy jest Województwo Małopolskie oraz miasto Kraków, ale zawody odbędą się również w innych miejscowościach regionu w tym (poza Krynicą) w Tarnowie, Zakopanem, oraz Chorzowie. W sądeckim uzdrowisku zaplanowano zmagania w kolarstwie MTB (mistrzostwa Europy), judo (mistrzostwa Europy), a także karate, muay thai i biegach górskich. Przy tej okazji Sądecczyznę odwiedzi około siedmiu tysięcy zawodników z 50 krajów. Na inwestycje związane z organizacją igrzysk Krynica otrzymała ponad 50 mln zł.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
Nowy Sącz. Jan Galas prowadzi kronikę Parku Strzeleckiego i wie o tym miejscu wszystko. Przysiadał tam Karol Wojtyła
