Jak dojechać do rezerwatu Białowodzka Góra?
Najlepszym miejscem na rozpoczęcie wędrówki na Białowodzką Górę jest Kaplica Miłosierdzia Bożego na Rozdzielu. Znajduje się tam parking dla kilku samochodów. Do tego jest też ścieżka, która prowadzi do rezerwatu oraz punktu widokowego.
Pod Kaplicę, której taras stanowi także punkt widokowy, dojechać można z dwóch stron. Do wyboru mamy trasę z drogi krajowej nr 75, gdzie w Tęgoborzy skręcamy na Zawadkę, a następnie na Rozdziele. Można też do Zawadki dotrzeć z drugiej strony, czyli od Chomranic.
Na Białowodzką Górę prowadzą także dwa szlaki turystyczne. Krótszy to zielony: Tęgoborze – Białowodzka Góra, który mierzy 3,8 km. Średni czas przejścia to 1 godz. i 35 minut. Drugi, to trasa czerwona: Biczyce – Zamczysko, która ma aż 10 km. Przejście tego szlaku zajmuje średnio 3 godz. i 30 min.
Co wiadomo o Białowodzkiej Górze nad Dunajcem?
Białowodzka Góra jest jednym ze szczytów Beskidu Wyspowego, który znajduje się na końcu Pasma Łososińskiego. Wzniesienie to ma dwa wierzchołki – południowy Rozdziele (616 m) oraz północny – Zamczysko (606 m). Białowodzką Górę porasta las, ale jej grzbiet i część stoków jest bezleśna, dzięki czemu jest to idealny punkt widokowy.

Ze szczytu góry można podziwiać przepiękne widoki na Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnieckie i Rożnowskie. Do tego wrażenie robi także widok na Dolinę Dunajca. Z myślą o turystach przygotowano w rezerwacie platformę widokową. Miejsce to możemy podziwiać m.in. na coraz liczniejszych zdjęciach umieszczanych przez użytkowników Instagrama.
Jeśli chcemy podziwiać bajeczną panoramę Tatr, koniecznie trzeba się przejść na drugą stronę góry, czyli Rozdziele. Przy dobrej pogodzie i przejrzystości powietrza można nawet kilka godzin spędzić na polanie.
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników
