FLESZ - Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Mieszkańcy, kierowcy, ale też radni miejscy interweniowali do Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie częstych korków, które tworzą się w okolicy ronda w centrum Krynicy-Zdrój. Problem postanowiły rozwiązać władze województwa, które same "utknęły" w Krynicy po festiwalu. W sezonie były wielokilometrowe korki przy wjeździe od strony Nowego Sącza i od Czarnego Potoku.
W listopadzie odbyła się wizja lokalna, z udziałem władz samorządowych miasta, województwa oraz dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich i straży miejskiej. Władze Urzędu Marszałkowskiego częściowo zgodziły się z propozycją burmistrza.
- Wstępnie przeanalizowaliśmy sytuację ruchu w Krynicy. Tematem teraz zajmą się eksperci - inżynierowie. Zarząd Dróg Wojewódzkich zleci wykonanie specjalistycznej ekspertyzy na temat natężenia ruchu w Krynicy zdroju. Na ten moment zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany ruchu, które ułatwią przejazd przez centrum miasta - mówi marszałek Witold Kozłowski.
Przejście dla pieszych na ul. Zdrojowej zostanie zlikwidowane w okresie sezonu zimowego czyli od 22 grudnia do końca lutego 2022 roku.
- Na rondzie zostaną dwa przejścia, na drodze powiatowej od ul. Pułaskiego, gdzie te korki praktycznie nie występują, oraz od strony ul. Piłsudskiego. Jeżeli tam będzie się strasznie korkować to straż miejska będzie kierować ruchem - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" burmistrz Piotr Ryba.
Będzie tunel?
Marszałek Małopolski zlecił także wykonanie, w porozumienie z miastem, symulacji kosztów wybudowania przejścia podziemnego.
- Jak na razie mamy tylko wstępny szacunek, myślimy że ta inwestycja zamknęła by się w trzech milionach złotych. Ale nie mamy jeszcze dokładnych wyliczeń - tłumaczy burmistrz.
Budowa tunelu nie kolidowałaby z estetyką miasta, to co pod ziemią nie jest objęte ochroną konserwatorską.
- Jesteśmy w powijakach jeśli chodzi o jakiekolwiek koncepcje, jest to droga wojewódzka także tak naprawdę wydaje się, że to ZDW powinien przygotować kompleksową propozycję - dodaje Ryba.
Pomysł budowy tunelu nie jest nowy. Jeszcze lata temu padła propozycja, aby zbudować podziemne przejście dla pieszych, co okazało się zbyt kosztowne, pod uwagę brano też zamontowanie świateł czy budowę estakady, ta ze względu na objęcie ochroną konserwatorską centrum miasta nie jest możliwa do zrealizowania.
Krynica-Zdrój. Wspaniałe widoki na ośnieżone szczyty Tatr z ...