Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. Podróż w czasie na Górze Parkowej. PKL przebudowuje krynicką atrakcję w stylu art deco [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Ośrodek PKL na Górze Parkowej wraca do swoich przedwojennych tradycji
Ośrodek PKL na Górze Parkowej wraca do swoich przedwojennych tradycji PKL
Polskie Koleje Linowe przebudowują górną stację ośrodka na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju. Ma zostać przywrócony historyczny charakter, ale też powstać nowe udogodnienia dla turystów. Prace ruszą też na stacji dolnej, dzięki czemu cały obiekt będzie mógł powrócić do swojego przedwojennego charakteru i przyjmować turystów w odrestaurowanych wnętrzach art deco. Planowany koniec prac to lato 2021 roku.

FLESZ - Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

Ośrodek PKL na Górze Parkowej wraca do swoich przedwojennych tradycji. W odnowionym budynku powstanie między innymi restauracja i tarasy widokowe. Pojawią się także dodatkowe atrakcje dla turystów przenoszące ich w klimat dwudziestolecia międzywojennego oraz udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub podróżujących z dziecięcymi wózkami.

- Postanowiliśmy poszerzyć od razu zakres inwestycji o dolną stację, by jak najszybciej znowu móc zaprosić turystów do naszego ośrodka na Górze Parkowej. Dzięki temu zmniejszymy do minimum czas, w którym ośrodek pozostanie zamknięty dla zwiedzających

- zaznacza Patryk Białokozowicz z zarządu Polskich Kolei Linowych.

Radziejowa (1266,5 m) to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Na jego zalesionym wierzchołku znajduje się wieża widokowa

Beskid Sądecki. Z tych wież rozciągają się bajeczne widoki n...

Jak za dawnych lat

Podróż do Krynicy z czasów dwudziestolecia międzywojennego zacznie się już w dolnej stacji kolei PKL. W ramach projektu wnętrza budynków zostaną zaaranżowane tak, aby wydobyć najlepsze cechu stylu lat 30. Klasyczne przestrzenie zostaną wzbogacone szeregiem nowinek technologicznych i projekcji multimedialnych, aby zapewnić najwyższą jakość doświadczeń i przenieść gości Góry Parkowej do lat 30. XX wieku.

W górnej stacji ośrodka powstaje restauracja nawiązująca klimatem i wyposażeniem do całościowej wizji realizowanej przez PKL.

- Znajdziemy w niej liczne elementy stylu art deco - od lamp dekoracyjnych, stylizowanych mebli po inne detale wyposażenia. Poza nowymi wnętrzami klientom serwowane będą dania tematycznie dopełniające wizję podróży do klimatu lat 30. Projekt górnej stacji obejmuje również przebudowę pergoli mieszczącej kawiarnię i wyposażenie jej w szklane, otwierane ściany, chroniące przed wiatrem w okresie jesienno-zimowym oraz nowe okna, przez które turyści będą mogli obserwować widoki po stronie Rajskich Ślizgawek

- wyjaśnia Marta Lewkowicz z Biura Prasowego PKL.

Przebudowie ulegnie także dziedziniec wewnętrzny, z którego półokrągłymi schodami będzie można dostać się na słoneczny taras restauracji. Nowa nawierzchnia umożliwi tam przeprowadzanie dancingów, których tradycja na Górze Parkowej sięga lat 30-tych ubiegłego wieku. Ważnym elementem planowanej renowacji jest dobudowanie dwóch tarasów na piętrze restauracji o łącznej powierzchni ponad 200 m2. W całym budynku pojawią się też nowe toalety.

Kolej z historią

Pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa ruszyła 8 grudnia 1937 roku z dolnej stacji, położonej 584 m n.p.m., trasą o długości 642 m do stacji znajdującej się na Górze Parkowej. Zarówno dolna i górna stacja kolei stanowi przykład awangardowego modernizmu. Krynica w okresie dwudziestolecia międzywojennego była luksusowym kurortem, miejscem odpoczynku i uzdrowiskiem dla rzeszy zamożnych klientów. Swoim usytuowaniem oraz pięknem modernistycznego stylu odzwierciedlała wysoką kulturę odradzającej się Polski, podkreślając ponadczasową elegancję swych czasów. Góra Parkowa - ikona Krynicy lat 20. XX wieku - od lat kojarzona z sielanką, piękną panoramą, długimi spacerami po lesie, przyjazną dla dzieci atmosferą. Teraz znów ma tak być postrzegana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska