
Łazanki z kapustą i pieczarkami
Szacunkowy koszt przygotowania: 19 zł
Składniki:
200 g makaronu łazanki (waga przed gotowaniem)
500 g kiszonej kapusty
150-200 g kiełbasy myśliwskiej lub jałowcowej
250 g pieczarek
1 cebula
liść laurowy
sól
świeżo zmielony pieprz
kminek mielony
masło lub olej do podsmażania
Kapustę płuczemy, odciskamy, następnie drobno kroimy i jeszcze raz zalewamy wodą. Dodajemy liść laurowy i gotujemy na małym ogniu do miękkości. Mocno odcedzamy z nadmiaru wody. Kiełbaskę kroimy w kostkę i podsmażamy na niewielkiej ilości tłuszczu, aby była rumiana. Cebulkę drobno siekamy i rumienimy na maśle, dodajemy do podsmażonej kiełbaski. Pieczarki myjemy i kroimy na niewielkie kawałki. Dusimy na maśle, odparowujemy nadmiar wody. Pieczarki mieszamy z kiełbaską i cebulą.
Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie tak, aby pozostał al dente (ok. 2 minut krócej niż zostało podane na opakowaniu). Ugotowany makaron łączymy z kapustą, kiełbaską i pieczarkami. Doprawiamy do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem. Polecam również trochę mielonego kminku. Podajemy gorące. Łazanki możemy również zapiec w naczyniu żaroodpornym (np. na drugi dzień).

Tort gołąbkowy, czyli tradycyjne gołąbki w łatwiejszej wersji
Szacunkowy koszt przygotowania: 22 zł
„Gołąbek":
1 główka kapusty
70 dag mięsa mielonego (wieprzowo-wołowego)
200 g białego ryżu (2 torebki)
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 marchewka
1 łyżka masła
sól, pieprz
Kapustę płuczemy, wycinamy głąb i odrywamy pierwsze zniszczone liście.
W głębokim garnku obgotowujemy całą główkę i w trakcie gotowania widelcem podważamy i odrywamy miękkie liście (łapiąc za nerw liścia) i odkładamy do wystygnięcia, po czym odcinamy twarde części. Jeśli nie mamy dużego garnka, możemy śmiało przeciąć główkę na pół, nie będziemy potrzebować całych liści.
Ryż gotujemy o 2-3 minuty krócej niż zostało napisane na opakowaniu. Odcedzamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na złoty kolor na maśle, w trakcie smażenia wciskamy ząbek czosnku oraz dodajemy startą na drobnych oczkach marchewkę.
W dużej misce łączymy ze sobą ryż, mielone mięso i podsmażoną cebulkę z czosnkiem i marchewką (można to zrobić w robocie na najniższych obrotach za pomocą mieszadeł do wyrabiania ciasta).
Tortownicę (u mnie o średnicy 27 cm) smarujemy masłem i wykładamy dno pierwszą warstwą liści. Na liście nakładamy 1/3 farszu, przykrywamy liśćmi kapusty, na to dajemy 1/3 farszu i znowu przykrywamy liśćmi. Nakładamy ostatnią warstwę farszu i jeszcze raz przykrywamy kapustą. Na wierzch można dać troszkę masła. Całość przykrywamy folią aluminiową i wkładamy do nagrzanego piekarnika do 160 stopni na ponad godzinę. U mnie trwało to 1,5 godziny, ale wynikało to tylko z tego, że liście miałam za mało obgotowane.
sos:
1 puszka (lub kartonik) pomidorów w całości lub kawałkach
ew. 1 łyżeczka przecieru pomidorowego
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła
1/2 kostki rosołowej
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki śmietany
sól, pieprz
Cebulkę podsmażamy w większym rondelku na maśle, dodajemy zmiażdżony ząbek czosnku. Kiedy cebulka ma już złoty kolor, dodajemy pomidory, rosołek i gotujemy razem ok. 10 minut. Dodajemy mąkę ziemniaczaną (najlepiej trochę rozcieńczoną zimną wodą, aby uniknąć grudek). Następnie całość miksujemy w blenderze, przelewamy z powrotem do rondelka i zabielamy śmietaną. Podajemy gorący razem z dużym gołąbkiem lub małymi gołąbkami.

Pierogi leniwe
Szacunkowy koszt przygotowania: 11 zł
Składniki:
na około 40 pierogów leniwych
ok. 500 g ugotowanych ziemniaków
230 g półtłustego twarogu
1 jajko
około 5-6 łyżek mąki pszennej (może być więcej jeśli ciasto jest zbyt luźne plus do oprószenia stolnicy)
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki soli
oraz
boczek
lub masło, bułka tarta, ew. cukier i cynamon
Przygotowanie:
Na stolnicę przesiewamy mąkę pszenną, dodajemy ziemniaczaną, robimy małe wgłębienie i dodajemy potłuczone ziemniaki (mogą zawierać grudki, nawet lepiej), twaróg, jajko i sól.
Z tych składników zagniatamy ciasto. w razie potrzeby dosypujemy więcej mąki.
Ciasto dzielimy na 3 lub 4 części i z każdej z nich formujemy rulon, który lekko spłaszczamy.
Każdy rulon kroimy pod skosem na 2-3 cm paski.
Gotujemy w garnku osoloną wodę i wrzucamy pierogi na wrzątek. Gotujemy do ok. 2 minut od momentu, kiedy wypłyną na wierzch.
Wyciągamy za pomocą cedzakowej łyżki i polewamy omastą (masłem lub bułką tartą, jak kto woli i jak kto lubi).

Pierogi z sezonowymi owocami
Szacunkowy koszt przygotowania: 15 zł
Ciasto na pierogi:
ok. 400 g mąki
3 łyżki roztopionego masła
3-4 łyżki jogurtu naturalnego
½ szklanki ciepłej wody
szczypta soli
oraz:
w sumie ok. 700 g sezonowych owoców:
np. truskawki, czereśnie, wiśnie, śliwki, jagody
2-3 łyżki stopionego masła
ew. śmietana
Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy małą szczyptę soli. Na środku robimy dołek, dodajemy roztopione masło i jogurt naturalny. Zaczynamy mieszać i wąską strużką dolewamy ciepłą wodę i zagniatamy ciasto, aż będzie gładkie i jednolite. Odstawiamy na kilkanaście minut, przykrywając je bawełnianą ściereczką.
W tym czasie myjemy owoce, oczyszczamy je z szypułek, jeśli owoce mają pestki – drylujemy. Owoce osuszamy na papierowym ręczniku.
Ciasto rozwałkowujemy dość cienko (ok. 2 mm). Wycinamy za pomocą foremki lub szklanki kółka. Nakładamy na środek owoce (np. całą średnią truskawkę lub pół truskawki i czereśnię lub dwie czereśnie) i dobrze zaklejamy brzegi. Gotujemy w osolonej wodzie przez kilka minut, licząc od czasu wypłynięcia na powierzchnię. Wyciągamy za pomocą łyżki cedzakowej i przekładamy do miski.
Masło topimy i polewamy nim ugotowane i odsączone z wody pierogi. Możemy podać również ze śmietaną.