Rozpoczynają się prace przy budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. - Rozstrzygnęliśmy przetarg i spośród trzech oferentów wybraliśmy firmę, która wybuduje PSZOK za 2 mln 770 tys. zł. Pozyskaliśmy na tę inwestycję unijną dotację w wysokości prawie 2 mln zł z Funduszu Spójności - mówi Wacław Gregorczyk, burmistrz gminy Krzeszowice. Wykonawcą robót jest firma z Krzeszowic.
Obecnie gmina ma tymczasowy punk odbioru odpadów, obok Centralnej Oczyszczalni Ścieków, przy ul. Stanisława Czycza w Krzeszowicach. W sąsiedztwie, przy ul. Poprzecznej, ma stanąć nowy obiekt spełniający wymagania europejskie.
Wymóg organizowania takich punktów pojawił się po tzw. „reformie śmieciowej”. Mają one umożliwić mieszkańcom pozbywanie się segregowanych i problemowych odpadów. Można tam przywozić plastik, szkło, papier, metal, odpady zielone, paleniskowe, wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, odpady remontowe, zużyte baterie.

Nim rozpoczęto przygotowania do budowy nowego punktu Katarzyna Soska-Więcek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w krzeszowickim urzędzie, mówiła o potrzebie utwardzenia i odwodnienia placu zbiórki odpadów. Taki ma być nowy obiekt.
- Plac budowy - na działce należącej do gminy - został już przekazany wykonawcy. Roboty zaczynają się od rozbiórki starych budynków, istniejących na tej nieruchomości. Zakończenie inwestycji przewidujemy na sierpień tego roku - mówi Ewa Baranowska, naczelnik Wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej.
Nowy PSZOK w Krzeszowicach będzie miejscem czasowego magazynowania segregowanych odpadów ze strefą przeładunku. To dlatego, że w gminie odpady są odbierane także małymi samochodami, które wjadą na wzniesienia czy kręte, wąskie drogi w niektórych wioskach. Potem te odpady - ze względów ekonomicznych - są przeładowywane na większe pojazdy, które wiozą je do regionalnych instalacji, do Krakowa oraz do Bolesławia.
W nowym punkcie zostanie wybudowana myjnia samochodów ciężarowych i waga dla nich. W planach jest budowa pomieszczeń dla pracowników PSZOK-u, powstanie ścieżki informacyjno-edukacyjnej i miejsce do odzyskiwania rzeczy, które mogą dostać „drugie życie”. Będzie można odebrać stamtąd np. wózek dziecięcy, który może komuś jeszcze posłużyć lub jakieś urządzenia, które można wykorzystać.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?
Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news