Inwestycja została rozpoczęta tego lata. Nowy obiekt ma powstać w cyklu dwuletnim. Ostatnio przedstawiciele powiatu odebrali od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka dokumenty potwierdzające zapewnienie dofinansowania.
- Dotacja pochodzi z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów, która jest w dużej części rozdysponowywana na przedsięwzięcia związane z edukacją - mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych jest wciąż w Krzeszowicach nazywany „budowlanką”. - Kiedyś ta szkoła miała warsztaty w innym budynku, które wiele lat temu zostały zlikwidowane, a obiekt przekazany gminie Krzeszowice. Teraz znów jest potrzeba kształcenia zawodowego i stworzenia bazy w postaci warsztatów - mówi starosta.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach uczy się 400 osób w tzw. kierunkach okołobudowlanych, ale nie tylko. Uczniowie są kształceni m.in. w zawodach: technik budownictwa, technik logistyk, technik logistyk - klasy mundurowe, technik obsługi turystycznej, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik górnictwa odkrywkowego, technik energetyk, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik spedytor.
Placówka współpracuje z Kopalnią Wapienia Czatkowice oraz z AGH, które ma Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini. Uczniowie jeżdżą na zajęcia do tamtejszych laboratoriów. Jednak szkoła potrzebuje również własnego zaplecza do nauki zawodu.
- W nowym budynku warsztatów powstanie sześć sal, w tym również sale do przeprowadzania egzaminów zawodowych. Dla nas to szansa na rozwój szkoły - mówi Łukasz Skalny, dyrektor ZSP w Krzeszowicach.
Dzięki budowie internatu, w którym ma być 60 miejsc dla uczniów szkoła będzie mogła przyjąć też osoby z odleglejszych miejscowości. - Obecnie dojeżdżają niemal z całego powiatu krakowskiego oraz chrzanowskiego, ale niektóry jadą rano trzema środkami transportu i tracą zbyt dużo czasu na podróż - mówi dyrektor.
Budowa trwa. Dyrekcja i nauczyciele nie skarżą się na uciążliwości, bo plac budowy jest oddzielony od szkoły. Obecnie uczniowie z kierunków budowlanych nawet nieco korzystają z okazji prowadzonej inwestycji i zdarza się, że chodzą tam na zajęcia praktyczne, by przyjrzeć się z bliska budowie, używanym tam narzędziom i urządzeniom.
Inwestycja zakończy się w listopadzie 2019 roku. W dalszych planach jest też powiększenie sal dydaktycznych poprzez zaadaptowanie poddasza istniejącego budynku szkoły.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
