W niedzielę 23 lipca już po raz trzeci będziemy odchodzić, ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jako temat Ojciec Święty wybrał słowa: „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie”. Dlaczego Papież zdecydował się właśnie na te słowa i jakie przesłanie niosą?
Po pierwsze, chodzi o dowartościowanie osób starszych. Dlatego, że osoby starsze wiedzą jaka jest wartość życia, potrafią dokonać dobrej oceny tego życia i choć stare niemieckie przysłowie mówi, że „wiek nie świadczy o mądrości”, to jednak senior jest osobą o wiele mądrzejszą od nas młodych. Po drugie, w epoce gdzie próbuje się atakować życie poczęte i osoby starsze u kresu życia, Papież staje na straży ich godności. Po trzecie przychodzą mi na myśl słowa Ewangelii „Co chcecie by Wam ludzie czynili, to i Wy im czyńcie” bo przecież my też nie będziemy ludźmi wiecznie młodymi i w sile wieku, też kiedyś zajmiemy miejsce naszych dziadków i babć.
A słowa, które zostały wybrane na tegoroczne hasło wydarzenia są doskonałym streszczeniem tego co powiedziałem. Bo jeśli człowiek jest miłosierny, to wcześniej czy później miłosierdzia dostąpi, a z drugiej strony dziadkowie zawsze mają najlepszy kontakt z wnukami i ich przekaz najłatwiej do młodych osób dociera.
W tym dniu odbędzie się też Pierwsza Pielgrzymka Seniorów do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Jako, że pierwsza, nie mogę nie zapytać skąd wzięła się ta idea i dlaczego do jej realizacji dojdzie właśnie teraz?
Metropolita Krakowski abp. Marek Jędraszewski, mianował pierwszego Archidiecezjalnego Duszpasterza Seniorów, którym jest ks. prałat Tomasz Boroń, były dyrektor Księżówki w Zakopanem. Choć sam jest seniorem, to jest bardzo aktywny i kiedy został wybrany postanowił w myśl tego o co prosił Papież Franciszek, zwołać pierwszą archidiecezjalną pielgrzymkę seniorów do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.
Dlaczego pielgrzymka seniorów, a nie po prostu zjazd?
Pielgrzymka ma na celu: integrację modlitewną, integrację środowiskową i integracje wokół określonych problemów. Chodzi o to, żeby integrować ludzi starszych bo zawsze we wspólnocie jest raźniej i pewniej. Stąd pielgrzymka, a nie zjazd.
Opowiedzmy zatem o programie spotkania. Będzie dużo modlitwy, ale nie tylko…
O godzinie 12.00 zapraszamy do udziału w mszy świętej, której będzie przewodniczył bp. senior Jan Zając, który wygłosi również homilię. Później w auli odbędą się krótkie i ciekawe wykłady m.in. z udziałem Anny Okońskiej-Walkowicz, pełnomocniczki Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki senioralnej, która opowie o polityce senioralnej gminy Kraków, oraz wykład pt. „Jak nie stać się ofiarą przestępstwa” autorstwa nadkomisarza Piotra Jarzeckiego, Naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Krakowie. Po wykładach można skorzystać z indywidualnych rozmów z prelegentami, nabyć książki oraz skorzystać z kawiarni. Przedsięwzięciu będzie towarzyszył wernisaż obrazów Pani Joanny Sobczyk-Pająk, zatytułowany „Jan Paweł II. Ludzie i miejsca”.
O 15 odbędzie się Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej jeśli ktoś będzie chętny odprawimy Drogę Krzyżową dla seniorów.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

- Przepisy na pyszne sałatki
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA