
„Dziewczęta z Auschwitz. Głos ocalonych kobiet”, Sylwia Winnik, wyd. Muza
Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie. Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki.Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta, rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś. 12 przejmujących opowieści byłych więźniarek wysłuchała Sylwia Winnik. Opisywane przez nią historie nie kończą się wraz z wyzwoleniem obozu, ale snute są dalej, podejmując wątki m.in. procesów byłych SS-manów.

„No dno po prostu jest Polska”, Adam Leszczyński, wyd. W.A.B.
Narzekanie na ojczyznę ma u nas długa tradycję. Fatalną opinię o Polakach mieli Piłsudski i Dmowski, Norwid i Krasiński. Lista negatywnych cech przypisywanych Polakom przez nich samych jest bardzo długa – od kłótliwości i zawiści po niedbalstwo i niechęć do mycia. W swojej najnowszej książce historyk i reporter, Adam Leszczyński próbuje dociec, skąd w Polakach niechęć do rodaków i własnego kraju.Na podstawie pamiętników, listów, publicystyki, poezji – do piosenek hip-hopowych włącznie – Adam Leszczyński pokazuje polski negatywny autostereotyp w czystej, wydestylowanej postaci. To książka wkurzająca, bolesna i pełna mocnych cytatów. Próbuje tez odpowiedzieć na pytanie: co można zrobić, żeby Polacy zaczęli siebie samych w końcu lubić?

„Burza”, Steve Sem Sandberg, wyd. Literackie
Sandberg polskim czytelnikom dał się poznać jako autor powieści „Biedni ludzie z miasta Łodzi” i „Wybrańcy”. Teraz powraca z „Burzą”, będącą mieszanką kryminały i thrillera.
Historia zaczyna się od zwykłej sąsiedzkiej przysługi. Frank musi zawieźć żonę do szpitala. Prosi więc właściciela pobliskiego domu, aby ten przez kilka godzin zaopiekował się jego dziećmi. Minna i Andreas zostają pod opieką Johannesa, a państwo Lehmanowie odjeżdżają. I na zawsze znikają bez śladu. Wiele lat później, po śmierci Johannesa, jego wychowanek ponownie zjawia się na wyspie. Wraz z trzaskiem starego zamka we frontowych drzwiach Andreas powraca do wydarzeń, o których pamiętają już tylko nieliczni mieszkańcy. Także ci od lat obserwujący wszystko z okien posiadłości tajemniczych Kaufmannów, niegdysiejszych właścicieli wyspy, których wielu podejrzewa o kolaborację z nazistami…

„Eat Pretty. Jedz i bądź piękna”, Jolene Hart, wyd. Znak
Awokado, pestki dyni, orzechy, nasiona, świeże owoce i warzywa – to wszystko pozwoli zadbać o urodę tak dobrze (a w wielu przypadkach lepiej) niż kosmetyki kupione w drogerii. Jak to możliwe, wyjaśnia Jolene Hart w swoim poradniku „Eat pretty”. Autorka na własnym przykładzie udowadnia, że prawdziwe piękno drzemie w każdej z nas. By zapomnieć o wahaniach wagi, przesuszonej skórze czy niedoskonałościach i rozbłysnąć pełnym blaskiem potrzebujesz tylko zdrowego, naturalnego pożywienia, które – wbrew stereotypom – wcale nie musi opierać się na drogich i egzotycznych składnikach.