Tłoku w wyścigu do foteli szefów gmin miejsko-wiejskich w powiecie krakowskim nie ma. Jednak na 10 kandydatach nie musi się kończyć lista chętnych, bo na rejestrowanie jest czas do 26 września. W niektórych środowiskach trwają rozmowy, od czasu do czasu padają jakieś nazwiska. Bywa, że to tylko niewiarygodne plotki. W dwóch gminach miejskich-wiejskich jest na razie po jednym ujawnionym kandydacie.
Nowe uregulowania prawne zakazujące startowania jednocześnie np. do Rady Powiatu i na wójta lub burmistrza - wyeliminowały sporo kandydatów. Kto nie wierzy we własne siły, że wywalczy fotel gospodarza gminy (a radnym gminnym nie chce zostać - choć tu kandydować może) -podejmuje decyzję kandydowania do powiatu. Tam wciąż pozostanie szansa dalszej kariery - dostania się do prezydium rady, do zarządu powiatu oraz na starostę. A tych wyborów, po rozpoczęciu kadencji, dokonują już radni.
Największe wzięcie ma obecnie fotel burmistrza Krzeszowic. Zdeklarowanych kandydatów jest troje: urzędujący burmistrz Wacław Gregorczyk, Andrzej Osiniak, dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu, popierany przez Platformę Obywatelską oraz wystawiona przez PiS radna miejska, była dyrektorka szkoły w Nowej Górze Michalina Nowakowska-Malczyk. A do tego mówi się, że lada dzień lub tydzień może pojawić się czwarty kandydat. Chociaż nikt nie wie do końca, czy to prawda i kto to jest.
Trzech kandydatów jest też obecnie w Skale i nic nie wskazuje na to, żeby było więcej. Są to: urzędujący burmistrz związany z PSL Tadeusz Durłak, nauczycielka ze szkoły w Cianowicach, rekomendowana przez PiS Jolanta Niemiec oraz kandydat niezależny Krzysztof Wójtowicz.
Mieli już okazję nawet wspólnie dyskutować na Rynku w Skale podczas debaty zorganizowanej przez Radio Kraków. Wszyscy przyznali, że do rozwiązania jest trudny problem smogu w Skale, zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy oraz lepsze wykorzystanie potencjału Ojcowskiego Parku Narodowego.
Niewielka konkurencja jest przy ubieganiu się o fotel burmistrza Skawiny. Tutaj kandydat - jako pierwszy i jedyny w całym powiecie krakowskim - swój start na burmistrza ogłosił podczas briefingu prasowego. To Norbert Rzepisko, obecny wiceburmistrz Skawiny, kandydat PiS.
- Program wyborczy opieram na trzech filarach: rodzina, rozwój i środowisko. Chcę się skupić się na poprawie jakości życia w mieście i gminie, poprawie bezpieczeństwa oraz trosce o środowisko, w tym o czyste powietrze, wodę i czystość w gminie w ogóle - mówi Norbert Rzepisko.
Jego kontrkandydat Janusz Bysina, który nie zaprzecza, że kandyduje, ale twierdzi, że jeszcze tego nie ogłasza. - Nie chodzi o to, żeby trzymać wszystkich w niepewności, bo nie ma takiej potrzeby. Zrobię wszystko zgodnie z prawem i ogłoszę start oficjalnie po zarejestrowaniu mojej osoby jako kandydata - mówi Janusz Bysina, który startuje głównie z poparciem przedstawicieli ugrupowań lokalnych, związanych z samorządem, chociaż są wśród nich także przedstawiciele partii - PO.
Bezkonkurencyjni mogą być natomiast kandydaci i urzędujący burmistrzowie Słomniki i Świątnik Górnych.
Paweł Knafel, burmistrz Słomnik, który kandyduje na czwartą kadencję chce kontynuować swoją polityką zarządzania i rozwijania gminy. Chociaż w gminie zarejestrowano tylko jeden komitet wyborczy „Wspólna Gmina”, z którego urzędujący burmistrz startuje, to niektórzy mówią, że PiS może wystawić mu kontrkandydata. Ale nikt nie ujawnia jego nazwiska. - Trwają rozmowy, nie ma jeszcze decyzji ostatecznych - mówi Wojciech Pałka, szef powiatowych struktur PiS.
W Światnikach Górnych sytuacja jest nieco inna. PiS popiera urzędującego burmistrz Witolda Słomkę, co potwierdza Wojciech Pałka.
A szef gminy przypomina ciekawostkę: - W poprzednich wyborach miałem poparcie zarówno PiS jak i PO - mówi Słomka. Żadna tych partii nie wystawi mu teraz konkurenta, natomiast niezależny kandydat może się pojawić. Niektórzy nawet bardziej precyzują te doniesienia i mówią, że to kandydatka, o której wiadomo tyle, że nikt jej nie zna.
Kalendarz wyborczy
Termin wyborów
Do wyborów zostało 36 dni. Będziemy wybierać wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, radnych gminnych, powiatowych i do sejmików wojewódzkich.
Pierwsza tura: 21 października.
Druga tura: 4 listopada.
Rejestracja
W gminach powiatu krakowskiego zarejestrowano 60 komitetów o zasięgu gminnym i wojewódzkim. Listy i kandydatów wystawią też partie i koalicje.
17 września - upływa termin rejestracji list kandydatów na radnych.
26 września - upływa termin rejestracji kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
Wyborcy w liczbach
269 885 osób - tylu jest mieszkańców w powiecie krakowskim - liczącym 17 gmin (12 wiejskich i 5 miejsko-wiejskich).
215 202 osoby - tylu jest wyborców.
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Zmiany w ordynacji wyborczej
KONIECZNIE SPRAWDŹ: