
Andrzej Sośnierz
Były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, senator czterech kadencji. Na pytanie, co zrobiłby, gdyby otrzymał propozycję objęcia teki ministra zdrowia odpowiedział, że do polityki się idzie, by w niej ciężko pracować, więc nie będzie się uchylał. - Z pewnością nie powinienem odmówić, skoro mówiłem tyle o reformie i zmianie modelu. Ale to nie ode mnie należy, czy moja osoba wchodzi w grę - doprecyzował.

Wojciech Maksymowicz
Z wykształcenia neurochirurg, profesor nauk medycznych. Związany z Porozumieniem. Był już ministrem zdrowia w latach 1997-1999. O tym, że byłby bardzo dobrym szefem tego resortu przekonuje wicepremier Jadwiga Emilewicz: - W obozie Zjednoczonej Prawicy mamy co najmniej kilku bardzo dobrych specjalistów, ekspertów od zarządzania służbą zdrowia. Profesor Maksymowicz na pewno jest jednym z nich, ale na pewno także nie jedynym.

Waldemar Kraska
Po rezygnacji Szumowskiego to on w praktyce przejął odpowiedzialność za resort, formalnie będąc wiceministrem zdrowia. Zaufany człowiek premiera Mateusza Morawieckiego. Jest pełnomocnikiem rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego. Z wykształcenia lekarz chirurg. Nie można wykluczyć, że premier będzie chciał, przynajmniej na kilka kolejnych miesięcy, powierzyć mu tę funkcję.