https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Która szkoła do likwidacji w Krakowie

Edyta Tkacz
W Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Dietla nadal trwa protest
W Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Dietla nadal trwa protest Andrzej Banaś
Osiem szkół i jedno przedszkole zostaną zlikwidowane - wiceprezydent ds. edukacji Anna Okońska-Walkowicz postanowiła poinformować publicznie, jakie ma zamiary co do restrukturyzacji sieci szkół w Krakowie. Podkreśla, że zmiany są konieczne z powodu niżu demograficznego. O tym, czy wejdą w życie, zadecydują radni w nowym roku.

Czytaj także: Kraków w oczekiwaniu na debatę o budżecie na 2012 rok

Według wiceprezydent część krakowskich szkół świeci pustkami. - Są to duże budynki, powstały w czasach, gdy dzieci było dużo. A teraz są puste - mówi Okońska-Walkowicz. I dodaje, że gdyby budynki szkolne były wypełnione, subwencja, którą miasto dostaje na edukację z budżetu państwa, powinna wystarczyć. A miasto mogłoby wydawać pieniądze na przykład na dodatkowe zajęcia. W tym roku z budżetu państwa Kraków dostał 675 mln zł i do tej kwoty dołożył ok. 468 mln.

Okońska-Walkowicz przyznaje, że zamykanie szkół będzie się wiązać ze zwolnieniami pracowników. Na razie nie podaje jeszcze, ilu osób mogłoby to dotyczyć. Nie wiadomo też, ile placówek z listy wiceprezydent rzeczywiście zostanie zlikwidowanych. Uratować się może Szkoła Podstawowa nr 16, tam bowiem rodzie uczniów protestują i nie zamierzają składać broni. Wczoraj wysłali do Okońskiej-Walkowicz, prezydenta Jacka Majchrowskiego, a także kuratora list z programem naprawczym sytuacji ekonomiczno-finansowej szkoły. Propozycje, jak oszczędzać, przygotowała też dyrektor szkoły Małgorzata Kamzik. Chce m.in. zatrudnić zewnętrzną firmę sprzątającą, zainstalować automatyczne wyłączniki prądu, znaleźć kolejne firmy, które będą wynajmować sale. Przypomina, że może otworzyć jeszcze jeden oddział przedszkolny, co pozwoli na lepsze wykorzystanie budynku.

- Będziemy czekać na odpowiedź urzędu - mówi Piotr Hausner, jeden z protestujących rodziców.

Będą zamknięte lub przekształcone

Do likwidacji
Przedszkole nr 114: 71 dzieci (dane z września 2011); średni roczny koszt utrzymania dziecka - 8 tys. 174 zł (dane za rok 2010)
Szkoła Podstawowa nr 16 - 275 uczniów, w tym 75 w oddziałach przedszkolnych; koszt - 9 tys. 798
Gimnazjum nr 3 - 126; 10 tys. 748
Gimnazjum nr 14 - 158; 9 tys. 365
XXIX LO - 145; 8 tys. 484
XXXI LO - 239; 7 tys. 289
Zespół Szkół Mechanicznych nr 4 - 540; 4 tys. 124
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 - 26; 38 tys. 241
Zespół Szkół Specjalnych nr 2 - 62; 18 tys. 970

Inne zmiany

wygaszanie Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 3
przeniesienie Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 (36 uczniów) do budynku przy ul. Goszczyńskiego 44, gdzie mieści się 37-osobowa szkoła podstawowa
przekazanie Gimnazjum nr 31 (74 uczniów) organizacji pozarządowej
przekazanie Zespołu Szkół Specjalnych nr 9 Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Bona Fide

Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mama ucznia
kto te wszystkie bzdury wymyśla?likwidacje przenoszenia!my rodzice mamy się śmiać czy płakać?dlaczego wszystko znowu ma się odbijać naszym kosztem,kosztem naszych dzieci?potem się mówi o depresjach występujących wśród młodzieży!a jak ma ich nie być?jakbyśmy nie !mieli w dzisiejszych czasach mało innych kłopotów
c
c
Uważam, że pomysł przeniesienia tych uczniów do najlepszych szkół jest beznadziejny. Sama chodzę do jednej ze szkół które są w planach do likwidacji. Wybrałam ją ze względu na jedna zmianę nauki oraz wielkość. Jest mała co pomogło mi się w niej odnaleźć. Nie wyobrażam sobie iść do I cz V gdzie uczy się prawie tysiąc uczniów. PARANOJA!
J
Jan
Słabeusze do najlepszych szkół!!! to paranoja! I to jeszcze z wychowawcami i nauczycielami! ha ha ha! trzeba będzie pozwalniać nauczycieli z tych liceów, żeby przyjąć całe klasy ze swoimi nauczycielami!!! Ni c z tego nie będzie! Jedyne rozwiązanie to "wygaszanie" tychszkół. Nie ma naboru do klas pierwszych w nowym roku szkolnym!!! Czy Pani Prezydent Okońska wie jakie problemy wychowawcze są w tych likwidowanych szkołach średnich??? Alez skąd!!! Przenieść tę chorobę antywychowawczą i miernotę do najlepszych szkół w Krakowie. Są za dobre, bo uczą i wychowują najlepszą młodzież! A po co! Urawniłowka na poziomie średniej ocenu 2,5. To wizja krakowskiej oświaty według Okońskiej!!!
Brawo! A co na to rodzice,uczniowie i nauczyciele tych najlepszych liceów?
k
kreda
hahaha .... juz ich widze w II , I, V ,VIII ,VII LO NFZ nie wydoli na leczenie psychiatryczne dla tejze mlodziezy w psychiatryku. tempo nauki i wymagania ich wykoncza! i zdolni rowiesnicy rowniez...
k
krakus
o 3 miesiące za długo
u
uczeń
Świetnie... jestem uczniem XXIX LO i jestem wstrząśnięty ... szkoła jest po prostu świetna.. przez tyle lat normalnie funkcjonowała .. wszyscy teraz mamy cierpieć za to że ktoś woli wybudować stadion na jakieś badziewne mecze które nie dają nam żadnych praktycznie korzyści..? Przecież jeżeli będą inwestować w system edukacji to w Polsce się poprawi... a tak to się skarżą że Polacy są głupi... bezsens ....
f
ffffffffff
Dopiero 3 miesiące jest dyrektorem.
r
rodzic
Dyrektor Kamzik dopiero teraz przypomniała sobie na czym jej praca polega.
Podziękujmy jej za to że szkoła nadaje się do zlikwidowania.
k
kk
najlepszych liceow to pomysl na Ig Nobla, przekupienie rodziców i niedzwiedzia przysluga dla uczniów.
k
kk
do najlepszych placowek w Krakowie to pomysl godny IgNobla.
L
Lista
Lista jest dostępna w szkole.
h
henryk
Dlaczego ofiarami kryzysu są najmniej winne dzieci i ich rodzice,a ci co kryzys spowodowali mają się dobrze opływają w dobrobycie pobierają bardzo wysokie pensje ,jeżdżą luksusowymi służbowymi samochodami.
K
K.
Codziennie przechodzę obok tej szkoły na Dietla. Bardzo mi się podoba walka rodziców o szkołę do której uczęszczają ich dzieci. Trzymam kciuki w walce z systemem i chętnie podpisałbym się pod listą protestacyjną.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska