Na wspomnienie tamtych wydarzeń będzie rekonstrukcja kuźni z okresu powstania z 1863 roku, według obrazu Artura Grottgera, której podjął się Jacek Włodarczyk - mistrz kowalski z grupą rekonstruktorów.
W programie uroczystości jest też nabożeństwo z asystą delegacji i pocztów sztandarowych oraz okolicznościową oprawa muzyczną. Ponadto zaplanowana jest wystawa kowalstwa artystycznego Jacka Włodarczyka o tematyce patriotycznej i religijnej oraz zwiedzanie Muzeum Klasztoru OO. Karmelitów Bosych.
Organizatorami tego patriotycznego widowiska plenerowego są przeor Klasztoru OO. Karmelitów Bosych w Czernej i Fundacja Artystyczna "Pro Artem". Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego oraz prywatnych firm.
Już kolejny raz w Czernej będzie realizowane widowisko "Kucie kos". Na placu przy klasztorze powstanie palenisko do kucia żelaza, kowale zabiorą się do pracy. Będą też osoby w roli powstańców, kosynierów. Nie zabraknie opowieści jak tu w okolicy chłopi przekuwali kosy na sztorc, żeby z taką bronią iść do powstania styczniowego.
Karmelici z Czernej podkreślają, że to miejsce dla upamiętnienia powstania jest szczególne, bo tu spoczywa powstaniec styczniowy, sybirak, minister wojny - św. Rafał Kalinowski, który był przeorem tego klasztoru.
Gdy wybuchło powstanie styczniowe... do Ojcowa przybywali oc...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Wzrosła liczba działalności gospodarczych i spółek z kapitałem ukraińskim
