Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalne hity nadchodzącego tygodnia. Jak ciekawie spędzić wolny czas. Jakiego koncertu posłuchać

magdalena Huzarska-Szumiec
Dawid Podsiadło
Dawid Podsiadło Sylwia Dąbrowa
W tym tygodniu obchodzimy okrągłe urodziny dwóch wyjątkowych artystów - Krzysztofa Pendereckiego i Leopolda Kozłowskiego. Koniecznie trzeba wybrać się na poświęcone im koncerty. A dzieciaki można zabrać do Teatru Groteska, gdzie czeka na nie „12 prac Herkulesa”.

Urodziny Krzysztofa Pendereckiego

Kraków godnie uczci 85-urodzinyKrzysztofa Pendereckiego. Z tej okazji będzie można posłuchać utworów naszego wybitnego kompozytora w Filharmonii Krakowskiej oraz w Teatrze im. J. Słowackiego. W filharmonii koncerty odbędą się dziś i jutro. Poprowadzi je amerykański dyrygent John Axelrod, który podkreśla, że polski artysta jest dla niego jak mentor i niemal jak ojciec. Zabrzmią tam jego Adagietto oraz Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczele. Oprócz tego usłyszymy „On the Water Front” Leonarda Bernsteina i „Agnus Dei” Samuela Barbera. Na scenie wystąpią: Marta Kowalczyk – skrzypce, Maja Bogdanovic – wiolonczela oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej.

Gala urodzinowa „Kraków Mistrzowi” na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego odbędzie się w sobotę. Usłyszymy tam utwory mistrza w wykonaniu Sinfonietty Cracovii, prowadzonej przez Jurka Dybała. W przedsięwzięciu udział wezmą trzej światowej sławy instrumentaliści zaprzyjaźnieni z krakowskim zespołem: flecista Walter Auer (pierwszy flecista Filharmoników Wiedeńskich), klarnecista Daniel Ottensamer (pierwszy klarnecista Filharmoników Wiedeńskich) oraz wybitny węgierski trębacz Gábor Boldoczki. W programie wieczoru znajdzie się szereg kompozycji jubilata, m.in. wirtuozowskie Koncerty: fletowy oraz klarnetowy, poetycka Sinfonietta nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika” oraz fragmenty słynnej opery „Ubu Król”. Wykonany zostanie też koncert na trąbkę Es-dur Josepha Haydna z kadencjami Krzysztofa Pendereckiego.

Urodziny Leopolda Kozłowskiego

Równo przed stu laty pojawił się na świecie Leopold Kozłowski –pianista, kompozytor i dyrygent, nazywany „ostatnim klezmerem Galicji”. Z tej okazji w niedzielę w Teatrze Variété zaprezentuje się grono przyjaciół jubilata, którzy grają i śpiewają z nim od wielu lat. Podczas wieczoru wystąpią: Jacek Cygan, Katarzyna Jamróz, Halina Jarczyk, Emilia Klimczak, Kamila Klimczak, Andrzej Róg, Renata Świerczyńska oraz Aleksander Brzeziński, Jacek Bylica, Jacek Hołubowski i Michał Wierba. W ich wykonaniu usłyszymy szereg znanych, niezwykle urzekających utworów, między innymi: „Rodzynki z migdałami", „Aweniu Malkejnu", „Memento Moritz", „Gdy jedna łza", „Drzewka Kazimierza".

Kroke

Z okazji 25. rocznicy otwarcia Centrum Kultury Żydowskiej odbędzie się koncert zespołu Kroke. Podczas niedzielnego wieczoru wystąpią: Tomasz Kukurba (altówka), Jerzy Bawoł (akordeon) i Tomasz Lato (kontrabas). Zespół, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej, nie wystrzega się też autorskich improwizacji. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości „Survivors Reunion”. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal Womad. Utwór „The Secrets of The Life Tree” w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha „Inland Empire”. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta „East Meets East”.

Dawid Podsiadło

Dawno żaden polski piosenkarz nie cieszył się taką popularnością jak Dawid Podsiadło. Dlatego dzisiejszy koncert w Tauron Arenie jest jednym z najbardziej wyczekiwanych imprez tego tygodnia przez wielbicieli muzyki pop. Podczas niego artysta wykona utwory z najnowszej płyty „Małomiasteczkowy”, która miała premierę w październiku tego roku. – Po dwóch solowych albumach, gdzie przeważały wolne i refleksyjne utwory napisane w języku angielskim, dojrzałem do tego, żeby całą płytę napisać i zaśpiewać po polsku, a jednocześnie zderzyć tę prawdę w tekstach z muzyką, która poruszy do tańca i do zabawy. Tak to dziś czuję i tak wymyśliłem emocje, które chcę ludziom przekazać na tych nagraniach – wyznaje Dawid Podsiadło.

12 prac Herkulesa

A teraz coś dla nieco starszych dzieci, bo powyżej 12 roku życia. Teatr Groteska zaprasza na „12 prac Herkulesa”. Będą to opowiedziane za pomocą atrakcyjnego języka teatru formy dzieje greckiego bohatera Heraklesa. Autorzy przedstawienia oparli się na wersji mitu Jana Parandowskiego, wzbogaconej o obecność – niczym w średniowiecznym moralitecie – dwóch figur Cnoty (rozumianej jak dążenie do równowagi i moralności) i Rozkoszy (rozumianej jako folgowanie własnym zachciankom i instynktom), pomiędzy którymi rozdarty jest bohater.
Spektakl rozgrywać się będzie w czterech planach: aktorów w żywym planie, aktorów w maskach, lalkowym i teatru cieni. Jego oprawa plastyczna nawiązywać będzie do sztuki greckiej, w tym malarstwa wazowego. Muzyka inspirowana będzie tradycją starogrecką.

Autorzy spektaklu interpretują mit o Heraklesie jako opowieść o młodzieńczym buncie, którego konsekwencją są nieprzemyślane czyny. Herakles w trakcie opowieści dojrzewa, uczy się odpowiedzialności za siebie i za innych, a także pokory w znoszeniu trudów życia. Historia herosa pokazuje, że nawet najcięższe winy można odpokutować, jeżeli ma się dość cierpliwości i odwagi, aby krytycznie spojrzeć na samego siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska