
„Usta rzeźbiarki”
Magda Knedler
Powieść
Nazwisko Aliny Szapocznikow wymieniane jest w gronie najważniejszych rzeźbiarek drugiej poł. XX wieku, a jej niezwykły życiorys stał się kanwą dla fabularyzowanej powieści biograficznej pióra jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek – Magdy Knedler.
O tym, czego doświadczyła podczas wojny, Szapocznikow nie mówiła nawet najbliższym, a przetrwała obozy koncentracyjne. Doświadczenia, także te wojenne, przekuła w artystyczne formy. Książka opowiada o dojrzewaniu Aliny Szapocznikow jako artystki i kobiety. Na jej kartach polska rzeźbiarka prowadzi wewnętrzny dialog z Fridą Kahlo, artystką, która także cierpienie przetwarzała na sztukę.
Lekturę warto połączyć z wizytą w galerii rzeźby XX i XXI wieku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest tam, rzecz jasna, i Szapocznikow.

„Pies z terakoty”
Andrea Cmillieri
kryminał
Wznowienie drugiego tomu bestsellerowego cyklu Andrei Camilleriego nie tylko na włoskie wakacje.
Druga odsłona kryminalnej serii z komisarzem Montalbano w roli głównej łączy wątek kryminalny z gorzko-ironicznym obrazem sycylijskiej prowincji.
W miasteczku Vigàta dzieją się rzeczy zdumiewające: jeden z mafijnych bossów koniecznie chce się oddać w ręce policji; złodzieje z niezrozumiałych powodów porzucają ciężarówkę z wielkim łupem. Sprawy zaczynają przybierać dramatyczny obrót, kiedy ginie jedyny świadek kradzieży i gdy dochodzi do zamachu na życie "nawróconego" gangstera. Sensacyjny zwrot w śledztwie stanowi odkrycie tajemniczej groty z ciałami zamordowanych kochanków. Znalezione przy nich przedmioty, w tym pies z terakoty, mogą wskazywać na zbrodnię rytualną, badania zaś poświadczają, że do tragedii doszło przed pięćdziesięciu laty

„W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy”
Wiesław Myśliwski
Literatura piękna
Tom składający się z mów Wiesława Myśliwskiego i wywiadów z autorem „Widnokręgu” powstał na 90. urodziny pisarza. Fanów twórczości Wiesława Myśliwskiego nie trzeba zachęcać specjalnie, dla tych, którzy z jego twórczością jeszcze nie mieli okazji się zetknąć „W środku jesteśmy baśnią” może być dobrym początkiem przygody z pisarstwem jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy.
„Dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak najwięcej o autorze Ucha Igielnego”, o jego życiu, pisarstwie, istocie procesu twórczego i o tym, jaką rolę odgrywa w nim muzyka, o ważnych dla niego autorach, przemyśleniach filozoficznych, a także o roli pamięci, pojmowaniu ludzkiego losu, relacji między przypadkiem a przeznaczeniem, poetyką chaosu a żelazną logiką konstrukcji dzieła – zbiór ten jest lekturą obowiązkową, prawdziwą pisarską summą” – pisze wydawnictwo Znak.