- Potrzebny jest nowy zapał, nowe metody i nowa ekspresja. Trzeba docierać do tych, którzy są ochrzczeni, ale w kościele ich nie widać - mówi ks. Artur Ważny, dyrektor nowo powołanego Wydziału do spraw Nowej Ewangelizacji w tarnowskiej kurii. Kto ma to robić? - Ci, którzy są praktykującymi katolikami, ale czasem brakuje im ognia, narzędzi, pomysłu i odwagi. Chcemy, by przy naszej pomocy odnowili swoją wiarę i dzielili się nią z tymi, którzy oddalili się od Boga - dodaje ks. Ważny.
Ten były duszpasterz akademicki, ceniony kaznodzieja i egzorcysta, nadaje się do tej roli doskonale. W czasie gdy był proboszczem w Mościcach, zorganizował dwie ogólnopolskie sesje w duchu nowej ewangelizacji, prowadzone przez grupę "Mocni w duchu" z Łodzi. W każdej uczestniczyło blisko dwa tysiące ludzi.
Wydziału, którym kieruje ten ksiądz, dotychczas w kurii nie było. Jego pracownicy chcą m.in. szerzej wykorzystywać portale społecznościowe i możliwości, jakie daje internet, aby przyciągać ludzi do Kościoła. - To może być doskonała przestrzeń do wymiany poglądów, dawania świadectw wiary i wzajemnego umacniania się w niej - twierdzi Marcin Lewandowski, asystent ks. Ważnego, znany w Tarnowie m.in. z organizacji ligi debatanckiej.
Jedną z pierwszych akcji zainicjowanych przez wydział jest "Biegaj dla sprawy".
- Zachęcamy nie tyle do biegania, co do ofiarowania swoich trudów za innych. Zgłosiła się już jedna osoba, które chce pobiec w maratonie rzeszowskim za kolegę, który przygotowywał się do niego, ale uległ wypadkowi i nie może wystartować. Moim marzeniem jest, aby nasi siatkarze zagrali kiedyś mecz, dedykując go komuś, w konkretnej sprawie - mówi Lewandowski.
Wydział już zaplanował szereg szkoleń i warsztatów w parafiach dla osób, które na forum lokalnym mają inicjować działania ewangelizacyjne. W styczniu planowana jest na ten temat sesja dla ok. 1,5 tysiąca osób w hali sportowej w Mościcach.
Niewykluczone, że do Tarnowa zaproszeni zostaną też znani charyzmatycy, których spotkania zawsze przyciągają tłumy.
- Mam ideę, aby modlić się publicznie za tych, którzy będą nam "dokuczać". Gdy ktoś będzie atakował Kościół, to wciągniemy go na listę i ogłosimy, że się za niego modlimy - czy tego chce, czy nie. Niektórzy boją się Kościoła, źle mu życzą, ponieważ często go nie znają lub źle go poznali. Zobaczymy, jakie będą tego owoce - mówi ks. Ważny.
Wydział ds. Nowej Ewangelizacji ma zaangażować się również mocno w przygotowanie podtarnowskich parafii na przyjazd uczestników Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie. - To będzie duże wyzwanie organizacyjne i duchowe. Musimy dać świadectwo wiary młodym z całego świata, aby zawieźli je później z sobą do swoich krajów - dodaje Marcin Lewandowski.
Ewangelizacja na nowo
Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej:
Świetnie. Diecezja tarnowska może być przykładem. Nie słyszałem, aby gdzie indziej powstał osobny Wydział do spraw Nowej Ewangelizacji. Tego typu działania to konieczność w dobie postępującej laicyzacji. Polska jest wprawdzie wciąż nazywana w Europie oazą religijności, ale to od nas, od obecnego pokolenia, zależy w jakim kierunku będzie dalej zmierzać nasz kraj. Dobrze, że taki wydział powstał w momencie gdy na msze św. chodzi regularnie w Tarnowie jeszcze 70 procent wiernych, bo jest duża szansa na to, że uda się utrzymać tę frekwencję jeszcze przez długi czas. W innych diecezjach, gdzie te wskaźniki są odwrócone, będzie o wiele trudniej zachwycić na nowo ludzi wiarą.
Ks. Ryszard Nowak, sekretarz ordynariusza tarnowskiego :
Pomysł utworzenia Wydziału Nowej Ewangelizacji wyszedł od biskupa Andrzeja Jeża. To między innymi odpowiedź na słowa papieża Franciszka skierowane do polskich biskupów podczas ubiegłorocznej wizyty ad limina apostolorum w Rzymie. Takie są znaki czasu, że tam gdzie tradycyjne metody ewangelizacji nie skutkują, trzeba sięgać po nowe, czasem niekonwencjonalne.
Co wiesz o Wielkich Derbach Krakowa? [POZIOM PODSTAWOWY]? WEŹ UDZIAŁ W TEŚCIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!