Jak czytamy w projekcie uchwały przygotowanym przez radnego Rafała Komarewicza, chciałby on, by miasto wprowadziło projekt w życie jeszcze we wrześniu 2023 roku we wszystkich szkołach podstawowych na terenie miasta Krakowa.
Program "Krakowscy uczniowie ratują życie" to projekt, w ramach którego wszyscy uczniowie klas szkół podstawowych w Krakowie odbędą profesjonalne kursy udzielania pierwszej pomocy. Program ten zakłada przeprowadzenie trzech etapów szkoleń: wstępnego w klasie czwartej, przypominającego w klasie szóstej, a w końcu utrwalającego w klasie ósmej. Roczny koszt realizacji programu wynosi około 500 tys. złotych.
- Program ten ma za zadanie nauczyć dzieci odpowiedzialności i umiejętności ratowania życia, nie tylko obcych osób, ale przede wszystkim najbliższych - dziadków, babć, rodziców, rodzeństwa. W ten sposób przekazujemy naszym dzieciom kompetencje, które mogą okazać się kluczowe w sytuacjach kryzysowych. Wprowadzenie tego typu edukacji w szkołach przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej na temat pierwszej pomocy, co z kolei zwiększy ogólne bezpieczeństwo w naszym mieście – mówi Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Pilotażowa edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem i zebrała pozytywne opinie zarówno ze strony rodziców i uczniów jak i samych dyrektorów krakowskich placówek, którzy gotowi są ponownie do programu przystąpić.
Dyrektorzy popierają pomysł
Dr Anna Hesse-Gawęda, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 137 im. prof. Wiktora Zina z oddziałami przedszkolnymi w Krakowie mówi, że mimo iż projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, w jej szkole w działania zaangażowane były też dzieci przedszkolne.
- Spotkania trwały przez cały rok. Zainteresowanie było bardzo duże, ale na szczęście udało nam się pozyskać dostateczną ilość fantomów, tak, by każdy uczeń i nauczyciel mógł ćwiczyć pierwszą pomoc. Wszyscy bez wyjątku podchodzili do fantomów, mieliśmy maseczki, płyny odkażające. Robiliśmy to z pełnym zaangażowaniem – wspomina dr Anna Hesse-Gawęda
Ja wiem, że moje dzieci szkolne nie będą bały się podejść i zapytać: „jak się czujesz, czy wszystko w porządku?” I na pewno podejmą próbę reanimacji, gdy zajdzie taka potrzeba, z racji, że ćwiczymy to w sytuacjach stresujących – np. kiedy jest przerwa - dodaje.
Do pilotażowej wersji programu przystąpiła również Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Krakowie. Jej dyrektorka Magdalena Mazur chwali inicjatywę i uważa, że wszelkie działania i formy przygotowania uczniów do tego jak się mają zachować w sytuacji ratowania zdrowia i życia są potrzebne.
- Nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji się znajdziemy. My jesteśmy szkołą integracyjną, więc też w różnych sytuacjach możemy się znaleźć. Dlatego poza programem w ramach przedmiotów Edukacja Bezpieczeństwa i Wychowanie Fizyczne, szkolimy się z pomocy przedmedycznej, bo takich kursów nigdy dość dlatego na pewno przystąpimy do programu jeśli ruszy we wrześniu – zaznacza Magdalena Mazur
Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA

- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA