
Co tam w warzywniku?
Jeśli prowadzimy warzywnik, to czeka nas teraz wiele pracy. W pierwszej połowie miesiąca sadzimy czosnek, cebuli dymki, rozsady wczesnych odmian sałaty, kalarepy, kapusty białe, kalafiorów i karpy szparagów. W drugiej połowie kwietnia sadzimy pory, a pod koniec miesiąca brokuły i cebuli.
W pierwszej dekadzie kwietnia możemy posadzić do gruntu pietruszkę korzeniową i naciową, koper i rzodkiewkę. Tą ostatnią możemy siać osobno lub wprowadzić uprawę współrzędną z marchwią, burakami, selerem lub kapustą głowiastą. W celu zapewnienia sobie stałego zbioru rzodkiewki, dosiewajmy ją co kilkanaście dni do końca maja.

Apetyt na marchewkę
Od początku kwietnia, do połowy miesiąca wysiewamy do gruntu marchew – najlepiej na miejscu po kapuście, roślinach cebulowych i ziemniakach. Niezalecanym przedplonem są rośliny korzeniowe. Pamiętajmy też, że aby uniknąć szkodników, nie powinniśmy uprawiać marchwi na tym samym stanowisku częściej niż co 3-4 lata. Zalecane jest także ściółkowanie, dokładne ugniatanie ziemi po przerywkach i uprawę współrzędną z cebulą.

Cebula - bardziej wymagająca niż myślisz
Również cebula powinna być uprawiana nie częściej, niż co 3-4 lata na tym samym stanowisku. Przed sadzeniem, powinniśmy nawieźć stanowisko obornikiem lub kompostem. Cebula jest bardzo wrażliwa na brak składników pokarmowych w glebie – żółknięcie i brak wzrostu oznacza brak azotu w glebie, powolny wzrost – fosforu, a brązowienie wierzchołków szczypioru – potasu. Cebulę umieszczamy w płytkich rzędach, odległych od siebie o 30 cm. Pamiętajmy o regularnych przerywkach – to od niej będzie zależała późniejsza wielkość cebuli.

Ostatni moment na opryski
Nabrzmiewanie pąków drzew owocowych sygnalizuje, że czas przeprowadzić opryski. Wiśnie należy opryskać preparatem miedziowym przeciwko rakowi bakteryjnemu. Tym samym preparatem zwalczymy zarazę ogniową na jabłoniach i gruszach. Odpowiednie zabiegi przeprowadzamy na śliwach i brzoskwiniach. Z opryskami należy się pospieszyć – pęki nie powinny pękać. Musimy zwrócić szczególną uwagę, aby nie uszkodzić rozwijających się listków.