https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium Nokii na Politechnice Krakowskiej

Paulina Szymczewska
30 października na Politechnice Krakowskiej zostało otwarte laboratorium Nokii
30 października na Politechnice Krakowskiej zostało otwarte laboratorium Nokii Jan Zych
Na Politechnice Krakowskiej zostało w poniedziałek otwarte laboratorium dydaktyczne Nokii. Dzięki niemu studenci PK będą praktycznie poznawać nowoczesne technologie przesyłania danych w standardzie LTE (Long Term Evolution). Firma udostępniła Politechnice sprzęt o wartości 120 tys. zł.

W skład nowych stanowisk laboratoryjnych na PK wchodzą dwie specjalne stacje bazowe – takie, jakie wykorzystywane są w profesjonalnych instalacjach zapewniających dostęp do zasobów internetu w technologii 4G LTE (Long Term Evolution). Jak wyjaśnia dr inż. Jerzy Jaworowski z Instytutu Teleinformatyki Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki PK, studenci będą mogli analizować wpływ różnego rodzaju parametrów związanych z rozchodzeniem się mikrofal w powietrzu – na przykład doświadczalnie sprawdzą, jak zakłócenia elektromagnetyczne wpływają na jakość sygnału. Podczas zajęć laboratoryjnych będą również poznawać techniczne aspekty procesu, który w telefonii komórkowej jest podstawą, czyli przekazywania połączenia pomiędzy stacjami bazowymi przy zmieniających się warunkach transmisji radiowej.

– Sprzęt, jaki będą mieli do dyspozycji studenci PK, to obecnie technologiczny top w łączności mobilnej na świecie – podkreśla Krzysztof Persona, dyrektor Centrum R&D Nokia w Krakowie. A rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior, zwraca uwagę, że dalszy rozwój technologii LTE, ale również prace badawczo-rozwojowe w obszarach technologii piątej generacji (5G) oraz Internetu Rzeczy, powodują konieczność położenia w procesie kształcenia jeszcze większego nacisku na kompetencje inżynierów teleinformatyków związane z transmisją bezprzewodową. – Laboratorium Nokii bardzo nam w takim nowoczesnym kształceniu pomoże – podsumowuje profesor Kazior.

Nowe laboratorium jest kolejnym elementem współpracy Nokii Kraków i Politechniki Krakowskiej. Dzięki podpisanemu w 2014 roku porozumieniu firma współdziała już z uczelnią przy organizacji targów pracy, praktyk i staży, realizacji prac dyplomowych oraz prowadzeniu szkoleń i kursów dla studentów z udziałem ekspertów Nokii. W najbliższych planach jest zaś realizacja doktoratów wdrożeniowych oraz uruchomienie wspólnych studiów dualnych na kierunku informatyka, w ramach których studenci PK część kształcenia odbywaliby w centrum badawczo-rozwojowym Nokii w Krakowie. Obecnie pracuje w nim 700 osób. W Polsce firma zatrudnia zaś już blisko 5 tys. pracowników, większość w centrach R&D we Wrocławiu i Krakowie.

Laboratorium Nokii na Politechnice Krakowskiej jest drugim uruchomionym przez firmę na polskich uczelniach – po tym, które od 2015 r. działa na AGH.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska