
Drewno w lesie
Las oprócz wielu ogólnie znanych dobrodziejstw ekologicznych i społecznych, dostarcza przede wszystkim drewna. Przy drogach leśnych zobaczyć można różne jego rodzaje. Od drewna najwyższej jakości, wykorzystywanego w budownictwie, które najczęściej wyrobione jest w postaci dłużyc lub kłód, po drewno opałowe składane w stosy. Polskie Lasy Państwowe mogą poszczycić się gospodarką leśną bardzo przyjazną dla środowiska naturalnego, co potwierdzają m.in. przyznane i stale odnawiane międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC.

Natura 2000
Kompleks lasów Puszczy Niepołomickiej wraz z przyległymi terenami łąkowymi z uwagi na swoje wybitne znacznie dla ochrony 4 gatunków ptaków z załącznika 1 Dyrektywy Ptasiej, tj.: muchówki białoszyjej, dzięcioła średniego, puszczyka uralskiego oraz dzięcioła czarnego został włączony do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków „Puszcza Niepołomicka” nr PLB120002.
W zasięgu Nadleśnictwa zlokalizowane są również 3 Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk (SOO) wyznaczone zgodnie z zaleceniami Dyrektywy Siedliskowej:
A. Koło Grobli (PLH120008)
B. Lipówka (PLH120010)
C. Torfowisko Wielkie Błoto (PLH120080)

Czarny Staw
Zbiornik wodny powstały poprzez wypełnienie wyrobiska po eksploatacji torfu. Bardzo malownicze położenie sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Swoją nazwę staw zawdzięcza bardzo ciemnemu, prawie brunatnemu kolorowi wody, spowodowanemu przez tworzące dno pokłady torfu. Staw pełni ważną funkcję w systemie przeciwpożarowym Nadleśnictwa, ponieważ może być wykorzystany jako punkt czerpania wody.

Ośrodek Hodowli Żubrów
W samym sercu Puszczy Niepołomickiej znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów. Założony w 1936 roku obiekt powstał w celu przywrócenia przyrodzie i zachowania tego rzadkiego zwierzęcia. Tutejsze żubry mają do dyspozycji 70 hektarów lasu. Ze względów epidemiologicznych Ośrodek nie jest udostępniony do zwiedzania, a zwierzęta w nim przebywające mają stanowić zabezpieczenie na wypadek konieczności uzupełnienia stad żyjących na wolności i w innych ośrodkach.