Nasz konkurs, przeprowadzony wspólnie z Województwem Małopolskim oraz Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, ma na celu wyróżnienie małopolskich przedsiębiorców, którzy w swojej działalności kierują się ideą gospodarki obiegu zamkniętego, a także szkół (stawiamy na edukację!). Warto bowiem podkreślić, że nasza akcja cieszy się rosnącą popularnością wśród placówek edukacyjnych województwa małopolskiego, jest to bowiem świetna okazja do zaprezentowania dotychczasowych działań szkół, opartych na założeniach GOZ.
Zobacz specjalną publikację:
Woskowijki by Malu to naturalne opakowania do żywności mające zastąpić folię spożywczą, aluminiową lub jednorazowe pojemniki plastikowe. Firma została stworzona przez młode małżeństwo, które postanowiło zawalczyć o zmniejszenie ilości zużywanego plastiku.
- Po miesiącach prób i testów stworzyliśmy nasze woskowijki, czyli organiczną bawełnę o pięknych wzorach, nasączoną mieszaniną naturalnego wosku pszczelego, żywicy sosnowej i olejku jojoba - wspominają właściciele firmy.
Woskowijki są wielokrotnego użytku, przybierają formę zwijanych w nie przedmiotów i mają właściwości antybakteryjne, przedłużając świeżość żywności - czytamy na stronie woskowijki.pl. Jest to rodzaj bawełnianej szmatki nasączonej specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego, w którą można owijać żywność, aby ją przechować lub transportować.
Są w stu procentach naturalne, wielokrotnego użytku oraz posiadają właściwości antybakteryjne, które skutkują dłuższą świeżością przechowywanego jedzenia.
Woskowijki idealnie nadają się do przechowywania chleba, kanapek, warzyw, owoców, serów, przekąsek, do przykrycia miseczki lub kubeczka. Nie zaleca się używania ich do surowego mięsa.
Dzięki stosowaniu woskowijek można wyeliminować prawie w całości używanie jednorazowej folii aluminiowej i plastikowej. Woskowijki przedłużają żywotność produktów spożywczych ograniczając straty i marnotrawienie.
Zwycięzcy konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024”:
Kategoria Firmy:
- 1 miejsce: VelvetCare sp. z o.o.
- 2 miejsce: FIXIT S.A.
- 3 miejsce: Woskowijki by Malu
Kategoria Szkoły:
GOZ - co to znaczy?
Celem GOZ (gospodarka obiegu zamkniętego, w skrócie: GOZ) jest zminimalizowanie wytwarzania odpadów trafiających do środowiska. Gospodarka obiegu zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce, zarówno te wykorzystane do wytworzenia danego wyrobu, jak i jego eksploatacji, a także pozostające po nim odpady, powinny pozostawać w obiegu gospodarczym tak długo, jak jest to możliwe. Złotą zasadą GOZ jest reguła „3R” – Reduce, Reuse, Recycle (ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj). Dotychczas powstawanie odpadów było ostatnim etapem "życia" produktów. Teraz są one traktowane jako surowce wtórne i ponownie wykorzystywane. W ten sposób chronimy środowisko naturalne, oszczędzamy zasoby i uczymy wrażliwości na otaczający nas świat.
Stosowanie zasad GOZ może wydawać się niełatwym zadaniem, ale wartym trudu, nie tylko ze względów ekologicznych czy etycznych, ale także finansowych. Dlaczego?
W działaniach firm i przedsiębiorstw, a także w sferze edukacji widać coraz większą potrzebę na budowanie ekologicznej świadomości. Firmy, które zmieniają sposób projektowania i stawiają na jakość swoich wyrobów, przedłużając ich żywotność, zyskują w oczach konsumentów. Solidne produkty budzą zaufanie i są częściej wybierane podczas zakupów. W ten sposób nie tylko dbamy o czyste środowisko, ale i skutecznie budujemy wizerunek firmy i marki.
Nie do przecenienia są także działania, podejmowane w sferze edukacji. Dzięki zaangażowaniu młodych, możemy mieć nadzieję na społeczeństwo bardziej świadome i odpowiedzialne, które będzie lepiej przygotowane na stawianie czoła ekologicznym i gospodarczym wyzwaniom najbliższych lat.
Główni Partnerzy konkursu:
