Nasz konkurs, przeprowadzony wspólnie z Województwem Małopolskim oraz Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, ma na celu wyróżnienie małopolskich przedsiębiorców, którzy w swojej działalności kierują się ideą gospodarki obiegu zamkniętego, a także szkół (stawiamy na edukację!). Warto bowiem podkreślić, że nasza akcja cieszy się rosnącą popularnością wśród placówek edukacyjnych województwa małopolskiego, jest to bowiem świetna okazja do zaprezentowania dotychczasowych działań szkół, opartych na założeniach GOZ.
Zobacz specjalną publikację:
Fixit, poprzez systematycznie wdrażane strategie cyrkularne (GOZ), wspiera przedsiębiorstwa w przedłużeniu cyklu życia elektroniki konsumenckiej i niedopuszczeniu do powstania e-odpadów. Ich misją jest utrzymanie konsumenckich zasobów w obiegu jak najdłużej. Rocznie naprawiają 150 000 urządzeń!
Zespół doświadczonych techników i inżynierów stale doskonali swoje umiejętności, by zapewnić najnowocześniejsze rozwiązania naprawcze. Dzięki temu, zamiast wyrzucać sprzęt, możemy przedłużyć jego żywotność, zmniejszając generowany odpad elektroniczny i redukując negatywny wpływ na środowisko. Ich działania przyczyniają się do zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów.
Wspomagają również producentów w projektowaniu urządzeń w sposób cyrkularny, czyli tak, aby były łatwiejsze w naprawie i w rozłożeniu oraz trwalsze. To wszystko sprawia, że sprzęt może być dłużej w obiegu.
Jak czytamy na stronie firmy: „Każdy produkt zasługuje na drugą szansę! Sprawiamy, że naprawianie jest łatwe i przystępne. Nasze działania skupiają się na tym, by dzięki pozytywnemu doświadczeniu klienta, zachęcać do naprawy, przedłużając cykl życia produktów i zamykając obieg. Naprawiając urządzenia nie tylko oszczędzasz zasoby i pieniądze, ale również przyczyniasz się do redukcji odpadów”.
Pamiętajmy o tym, gdy będziemy chcieli wyrzucić stary sprzęt.
Zwycięzcy konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024”:
Kategoria Firmy:
- 1 miejsce: VelvetCare sp. z o.o.
- 2 miejsce: FIXIT S.A.
- 3 miejsce: Woskowijki by Malu
Kategoria Szkoły:
GOZ - co to znaczy?
Celem GOZ (gospodarka obiegu zamkniętego, w skrócie: GOZ) jest zminimalizowanie wytwarzania odpadów trafiających do środowiska. Gospodarka obiegu zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce, zarówno te wykorzystane do wytworzenia danego wyrobu, jak i jego eksploatacji, a także pozostające po nim odpady, powinny pozostawać w obiegu gospodarczym tak długo, jak jest to możliwe. Złotą zasadą GOZ jest reguła „3R” – Reduce, Reuse, Recycle (ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj). Dotychczas powstawanie odpadów było ostatnim etapem "życia" produktów. Teraz są one traktowane jako surowce wtórne i ponownie wykorzystywane. W ten sposób chronimy środowisko naturalne, oszczędzamy zasoby i uczymy wrażliwości na otaczający nas świat.
Stosowanie zasad GOZ może wydawać się niełatwym zadaniem, ale wartym trudu, nie tylko ze względów ekologicznych czy etycznych, ale także finansowych. Dlaczego?
W działaniach firm i przedsiębiorstw, a także w sferze edukacji widać coraz większą potrzebę na budowanie ekologicznej świadomości. Firmy, które zmieniają sposób projektowania i stawiają na jakość swoich wyrobów, przedłużając ich żywotność, zyskują w oczach konsumentów. Solidne produkty budzą zaufanie i są częściej wybierane podczas zakupów. W ten sposób nie tylko dbamy o czyste środowisko, ale i skutecznie budujemy wizerunek firmy i marki.
Nie do przecenienia są także działania, podejmowane w sferze edukacji. Dzięki zaangażowaniu młodych, możemy mieć nadzieję na społeczeństwo bardziej świadome i odpowiedzialne, które będzie lepiej przygotowane na stawianie czoła ekologicznym i gospodarczym wyzwaniom najbliższych lat.
Główni Partnerzy konkursu:
