Ławka Niepodległości, która stanęła w Lipnicy Wielkiej, została wykonana według tego samego projektu, co powstałe już pomniki w całej Polsce. Miejsce wybrano nie przypadkowe. Sąsiaduje bowiem z ufundowanym przez gminę Korzenna kamiennym obeliskiem upamiętniającym załogę brytyjskiego samolotu halifax ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia RAF zestrzelonego w nocy 4/5 sierpnia 1944 r. podczas lotu z zaopatrzeniem dla AK w ramach Akcji „Burza”.
Pomnik wyposażony jest w urządzenie multimedialne, które umożliwia wysłuchanie materiałów edukacyjnych m.in. depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r., fragmentu pieśni „Marsz I Brygady”, tekstu „Szlak Legionowy” oraz informacji biograficznej poświęconej generałowi Bolesławowi Długoszowskiemu herbu Wieniawa, który był związany z Lipnicą Wielką. Ojciec chrzestny Długoszowskiego miał tam swój majątek, a on sam w okresie dzieciństwa i młodości, często odwiedzał tę miejscowość. Na ławce umieszczono także okolicznościową inskrypcję walczącym o niepodległą Polskę.
Ławka Niepodległości kosztowała ponad 38 tys. zł, ale gmina Korzenna pozyskała na jej budowę aż 30 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej.
ZOBACZ KONIECZNIE
IX Sądeckie Targi Ślubne z pokazem mody i bielizny. Wszystko, co potrzebne do wymarzonego ślubu
Miss Studniówki 2019. Najpiękniejsze maturzystki z Małopolski! Zobacz zdjęcia
Tych osób poszukuje sądecka policja. Zobacz ich dane i zdjęcia! [LISTY GOŃCZE]
Zobacz, czym do pożarów jeżdżą strażacy ochotnicy z Sądecczyzny
Uczniowie piszą klasówki, a nauczyciele... płaczą. Oto hity szkolnych sprawdzianów!
Sądecczyzna. Gwiazdy i celebryci z sądeckimi korzeniami. Zobacz zdjęcia
FLESZ: Walentynki. Szaleństwo, moda i komercja