https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków znów będzie śpiewał w rocznicę odzyskania niepodległości. To będzie już 89. edycja uwielbianej Krakowskiej Lekcji Śpiewania

Anna Piątkowska
Kraków będzie świętował 11 listopada przez cały dzień. W planach wiele różnych wydarzeń
Kraków będzie świętował 11 listopada przez cały dzień. W planach wiele różnych wydarzeń Anna Kaczmarz / Polska Press
W poniedziałek, 11 listopada, przypada 106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. "Radosna Niepodległości" pod takim tytułem 11 listopada krakowianie wspólnie odśpiewają patriotyczne pieśni i piosenki w ramach 89. Krakowskiej Lekcji Śpiewania. Tradycyjnie wydarzenie poprowadzi Waldemar Domański a niepodległościowe utwory zaintonują artyści Teatru Loch Camelot.

"Mazurek Trzeciego Maja", "Kadrówka", "My, Pierwsza Brygada", ale także "Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni, "Nim wstanie dzień" Agnieszki Osieckiej to zaledwie kilka tytułów z repertuaru, który zostanie wspólnie wykonany 11 listopada na Rynku Głównym.

"Muzyka i pieśń to nieodłączne elementy naszej narodowej kultury, które od wieków towarzyszą nam w chwilach radości i smutku, jednocześnie wzmacniając naszą tożsamość. Każda pieśń z tego śpiewnika to przypomnienie, że jako społeczeństwo jesteśmy silni, gdy potrafimy działać razem, wspierać się nawzajem oraz budować przyszłość opartą na szacunku, tolerancji i solidarności" - mówi prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, który objął patronatem wydarzenie.

Tradycyjnie, dla uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania przygotowano bezpłatne śpiewniki. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki.

Wspólne śpiewanie rozpocznie się w poniedziałek, 11 listopada, o godz. 17.00 na Rynku Głównym.

Nie tylko Krakowska Lekcja Śpiewania. Jak krakowianie będą obchodzić 11 listopada?

- Konne Formacje Kawaleryjskie, pojazdy wojskowe, policyjne i strażackie, poczty sztandarowe, imponująca defilada służb mundurowych, piękne stroje z epoki, salwa honorowa, ceremoniał wojskowy, wreszcie – pochód patriotyczny i tradycyjna grochówka… Jest mi niezmiernie miło zaprosić wszystkich Małopolan na tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie. To dzień, w którym tradycja spotyka się z historią. Wracamy myślami do wydarzeń i osób, które wniosły ogromny wkład w odbudowę niepodległego państwa polskiego. Tegoroczne obchody w Krakowie będą pełne symbolicznych momentów i wspólnotowego przeżywania naszej historii – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

W rocznicę odzyskania niepodległości Urząd Miasta Krakowa zostanie udekorowany flagami państwowymi, miejskimi i Unii Europejskiej. Udekorowane biało-czerwonymi flagami zostaną także maszty w różnych miejscach miasta. Biało-czerwone barwy pojawią się na kładce o. Bernatka, Tauron Arenie oraz na wieży telewizyjnej na Krzemionkach.

  • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie rozpoczną się o godz. 9.40 złożeniem kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.
  • O godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie (ok. 11.30) na placu przed Katedrą będą rozdawane flagi państwowe. Następnie o godzinie 11:30 ruszy wspólny pochód patriotyczny z Wawelu, przez ulicę Grodzką, Rynek Główny i ulicę Floriańską na plac Jana Matejki.
  • O godz. 12.00 odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z Wojskową Asystą Honorową. W programie: odegranie hymnu państwowego, wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego, przemówienie wojewody małopolskiego, składanie wieńców, defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji kawalerii konnej.
  • W ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do Hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany i odśpiewany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał.

Na zakończenie obchodów odbędzie się defilada, w której zaprezentują się pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych oraz formacje kawalerii konnej. Ulicami Krakowa przejadą m.in.: motocykle, radiowozy i policyjna łódź motorowa, lekki transporter opancerzony AMZ Tur VI, Mobilna Stacja Kontroli Drogowej czy Więźniarka Iveco Eurocargo. Obok nich pojawią się grupy rekonstrukcyjne, które przeniosą nas w czasy walk o niepodległość i przypomną o odwadze naszych przodków.

W defiladzie udział wezmą: Konny Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej, Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, Sekcja II Szwadronu 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich w Jaworniku, Szwadron Kawalerii Ochotniczej w mundurach kawalerii 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego oraz Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Na zakończenie dla uczestników przygotowany będzie ciepły posiłek. Nieopodal Barbakanu rozdawana będzie tradycyjna grochówka.

Renowacja Krzyża Katyńskiego na pl. O. Adama Studzińskiego.

Program tegorocznych obchodów nie obejmuje uroczystego składania kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie. Krzyż, będący miejscem szczególnym dla upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i represji stalinowskich, jest poddawany zabiegom konserwacyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska