https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legendy wawelskie. Smocza wystawa dla najmłodszych [ZDJĘCIA]

Monika Jagiełło
Wystawę  "Legendy wawelskie. Ilustracja dla dzieci" będziemy mogli oglądać do 31 grudnia
Wystawę "Legendy wawelskie. Ilustracja dla dzieci" będziemy mogli oglądać do 31 grudnia Andrzej Banaś
O tym że smocza paszcza znad Wisły potrafi nie tylko przestraszyć, ale i oczarować, możemy się przekonać dzięki wystawie pt. "Legendy wawelskie. Ilustracja dla dzieci", którą od soboty będziemy mogli zobaczyć na Zamku Królewskim na Wawelu. Na wystawie udostępniono ponad 60 z 300 konkursowych prac polskich artystów, którzy postanowili się zmierzyć z bogatą tradycją ilustracji legend wawelskich.

Czytaj także: Bronią ks. Bonieckiego w internecie

Za swoje interpretacje wawelskich przypowieści uhonorowani zostali Piotr Socha (I miejsce), Paweł Pawlak (II miejsce) oraz Marianna Sztyma i znany polski ilustrator Janusz Stanny (III miejsce ex aequo). Zwycięski smok Piotra Sochy, na co dzień ilustratora czasopism i dzienników, imponuje soczystymi kolorami, które z pewnością przykują uwagę zwiedzających wystawę maluchów.

Najmłodsi amatorzy sztuki wraz z rodzicami mogą podziwiać zwycięskie prace w trzech podzielonych tematycznie salach: o Smoku, Stańczyku i słynnych wawelskich drewnianych głowach, a także alchemicznych zamiłowaniach króla Zygmunta III Wazy. Dzieci nie mogą się tutaj nudzić. W jasnych, kolorowych salach zawieszone na wysokości przystępnej dla oczu maluchów prace kuszą barwą i wplecionym w rysunki tekstem opowieści z wawelskiego wzgórza. Są smoki pastelowe, czarno-białe, kaligrafowane. Jest majestatyczny król Zygmunt, jak i przepasana opaską wawelska głowa. Dzieci mogą też ułożyć smoka z pluszowej układanki i zasiąść na wielkim, iście królewskim fotelu.

Wystawa mieści się w wawelskim centrum wystawowo-konferencyjnym i potrwa do 31 grudnia. Wstęp bezpłatny.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
k34
Legenda o powstaniu wsi Wielmoża
W zamierzchłych czasach gdy większość Polski pokrywało obszerne Morze Jurajskie żył nad jego brzegiem wraz z rodzina ubogi człowiek imieniem Wielimir.Skalisty skrawek ziemi na którym przebywali nie dawał możliwości wyżywienia ,podobnie było z zasobami morza-skorupiaki jakie łowił nie dawały możliwosci zaspokojenia głodu .Pewnej nocy Bóg we śnie przekazał mu rade:"Zaprzągnij woły i oraj po jednym ciągu przez dni wiele a wody morza opadną i wydrzesz morzu miejsce do życia"
Idąc za rada siła woli i wytrwałości Wielimir orał orał i orał a bruzdą po pługu wody spływały...aż spłynęły do ostatniej kropli
na małym fragmencie odzyskanego terenu Wielimir zamieszkał w szczęściu i zdrowiu ze swoją rodzina
Do dziś miejsce gdzie pierwszy raz zagłębił plug nazywa się Lemierzysko
a na wspomnienie poskromionych wód wioskę Wielimira nazwano Wiel-morza
To tylko legenda jednak w skałach wapiennych do dziś możemy znaleść skamieliny stworzeń morskich
I
Ilustratorka
To interesujące, że wystawa miała na celu zestawienie prac artystów współczesnych i klasyków (jak np Rychlicki), a wśród współczesnych znaleźli się Stanny i Butenko młodsi od Rychlickiego zaledwie o 10 lat. Inna rzecz: ci, którzy znaleźli się wśród zwycięzców to ludzie ze sporym dorobkiem artystycznym, którzy na promocji już niewiele zyskają - dlaczego tak mało promuje się świeżych ilustratorów?

PS: Przepiękne prace Marianny Sztymy.
K
Kami
Przydałyby się podpisy czyje są prace przedstawione na zdjęciach.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska