Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lektury z gwiazdką na maturze 2023. Egzamin dojrzałości już w maju. Powtórzenie lektur obowiązkowych będzie dobrym pomysłem!

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Lista lektur obowiązkowych na maturę 2023.
Lista lektur obowiązkowych na maturę 2023. 123 RF/ zdjęcie seryjne/ standrets
Lektury z gwiazdką – tak potocznie nazywa się pozycje obowiązkowe na maturze. Możemy być pewni, że któreś z nich pojawią się na tegorocznym egzaminie dojrzałości. Lektury z gwiazdką to nie tylko „Lalka” czy „Wesele”, ale także mniej znane utwory. Podajemy pełną listę tzw. lektur ogwiazdkowanych. Zapoznajcie się z nimi i bądźcie pewni, że jesteście dobrze przygotowani do matury 2023.

Lektury z gwiazdką. Matura 2023

Lektury z gwiazdką musi znać każdy maturzysta. Dotychczas często w arkuszu z języka polskiego pojawiało się zadanie, w którym należało rozpoznać konkretny utwór z lektur obowiązkowych.

Poza tym znajomością jednego z tych utworów trzeba wykazać się podczas pisania rozprawki. Poniżej podajemy wszystkie lektury z gwiazdką na maturę 2023, które trzeba znać w całości.

Lektury obowiązkowe na maturze 2023 to:

Lektury obowiązkowe na maturze. Jak było w poprzednich latach?

W poprzednich latach zdający zastanawiali się, jaka lektura będzie na maturze. Mieli na myśli ostatnie zadanie, w którym należało napisać wypracowanie. Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami nowej matury, to uczeń sam będzie mógł wybrać lekturę obowiązkową, do której chce się odnieść. Jakie tematy rozprawek były w ubiegłych latach?

Matura 2022:

  • „Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz (Czym dla człowieka może być tradycja?)
  • „Noce i dnie” – Maria Dąbrowska (Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?)

Matura 2021:

  • Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

Matura 2020:
Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.

Matura 2019:
Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.

Matura 2018:
Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.

Matura 2017:
Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.

Matura 2016:
Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury.

Matura 2015:
Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska