MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Letnia Szkoła Wyszehradzka w Willi Decjusza

Informacja prasowa
materiały prasowe
W Krakowie trwa Letnia Szkoła Wyszehradzka - coroczne spotkanie młodych ludzi z krajów Środkowej Europy. Po raz kolejny w ciągu dwóch tygodni lipca młodzież będzie miała okazję pogłębiać swoją wiedzę z dziedziny polityki, ekonomii, kultury, nauk społecznych oraz stosunków międzynarodowych pod okiem ekspertów i naukowców.

W poniedziałek 2 lipca została zainaugurowana 11. edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza dr Danuta Glondys podkreślała podczas konferencji, że Szkoła to nie tylko wydarzenie o charakterze edukacyjnym lecz również lekcja wolności dla młodych europejczyków. Otwarcie uświetniło wspomnienie o prezydencie Vaclavie Havlu wygłoszone przez Jana Lityńskiego, Doradcę Prezydenta RP, który w czasach opozycji demokratycznej oraz transformacji bezpośrednio z Nim współpracował.

Podczas inauguracji odbyła się również debata z przedstawicielami Słowacji, Polski, Czech oraz Węgier stanowiąca podsumowanie doświadczeń z Przewodnictw w Radzie Unii Europejskiej, pełnionych przez poszczególne kraje w ostatnich latach.

Tegoroczni uczestnicy Szkoły, wybrani drogą konkursową, aplikowali z ponad 20 krajów. Ostatecznie do Krakowa przyjechali młodzi ludzie z krajów Grupy Wyszehradzkiej a także Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Serbii i Czarnogóry, Rumunii, Rosji oraz Mongolii. W programie znajdą się zagadnienia stanowiące najbardziej aktualne wyzwania społeczne, polityczne i ekonomiczne poszczególnych krajów Europy, Grupy Wyszehradzkiej, a także problemy globalne. 

Wśród nich m. in. stan liberalnych demokracji, nasilające się zjawiska korupcji, radykalizacja życia społecznego, perspektywy i priorytety współpracy wyszehradzkiej. Kryzys w strefie euro i jego konsekwencje dla rozwoju regionalnego, kwestie ekologii w stosunkach międzynarodowych, kształtowanie się i problemy społeczeństw wielokulturowych a także zagadnienia tożsamości i odrębności kulturowej, rola i miejsce mediów we współczesnym świecie. Wśród tegorocznych ekspertów znajdą się między innymi Borys Tarasyuk, Magdalena Vášáryova, Maciej Szpunar, Jan Sechter, Peter Kormúth i inni.

Wątkiem, który w różnych ujęciach przewijać się będzie w tegorocznych zajęciach jest temat Miasta. Począwszy od problematyki nowoczesnego zarządzania miastem, poprzez kwestie ekologiczne, architektoniczne, prezentacje artystów nurtu Urban Art, po warsztaty fotografii postindustrialnej i wyjazdy studyjne w regionie Małopolskim (Skamieniałe Miasto, Miasteczko Galicyjskie). Organizatorzy otworzyli również część zajęć Szkoły dla szerszej publiczności, informacje na ten temat znaleźć można tutaj

Część zajęć szkoły jest otwarta dla szerszej publiczności, wydarzenia, które szczególnie polecamy to:
2 lipca, godz. 10.30 Uroczysta inauguracja 11. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej
3 lipca, godz. 12.00 Visegrad Insight - prezentacja środkowoeuropejskiego magazynu opinii
3 lipca, godz. 19.00 Zoom on Visegrad - wystawa fotograficzna kolektywu artystów z krajów Grupy Wyszehradzkiej - Visegrad Visibility Art Group oraz koncert Corelli Trio.
4 lipca, od godz. 10.00 Burning issues in region - debaty poświęcone najbardziej aktualnym problemom krajów Grupy Wyszehradzkiej
6 lipca, od godz. 10.00 Made in V4 - debaty poświęcone najbardziej aktualnym problemom krajów Grupy Wyszehradzkiej
12 lipca, g. 11.30 Nowoczesne technologie a zrównoważony rozwój miasta - debata z udziałem przedstawicieli samorządu, firm i zaproszonych ekspertów

Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Willi Decjusza.

Letnia Szkoła Wyszehradzka jest międzynarodowym, interdyscyplinarnym programem edukacyjnym Stowarzyszenia Willa Decjusza, realizowanym corocznie od 2002. Program skierowany do młodych ludzi z krajów Wschodniej Europy ma na celu pogłębienie wiedzy na temat wyzwań regionalnych i globalnych, likwidację wzajemnych stereotypów, budowanie więzi i przyjacielskich kontaktów między narodami. Szkoła cieszy się zaufaniem i renomą zarówno w formalnych strukturach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej, jak i w środowiskach akademickich oraz pozarządowych Europy Środkowo-Wschodniej.
W bieżącym roku Stowarzyszenie Willa Decjusza zostało laureatem prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, która została wręczona przez Ministrów Kultury V4, 31 maja br. w Pradze.

Wybieramy strażaka roku 2012. Zgłoś swojego kandydata!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska