FLESZ - Ile w tym roku wydamy na święta? Jak zamierzamy je spędzić?

Grupa sympatyków Limanowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i Ochrony Środowiska "Amicus Vitae" złożyła wniosek do Rady Miasta Limanowa, aby ta wydała zakaz pokazów sztucznych ogni w sylwestrową noc. Wolontariusze apelują od lat, ale, jak twierdzą, ich głos w obronie zwierząt i środowiska jest ignorowany.
- Od kilku lat zwracamy się z takim apelem do burmistrza, ale jesteśmy cały czas lekceważeni i zbywani tłumaczeniem, że miasto ma umowę z prywatną firmą, a firma musi zarobić, więc prawo można naginać do rzeczywistości. Limanowa jest prawdopodobnie jedynym miastem w Polsce, gdzie pokazy sztucznych ogni odbywają się w środku masywu leśnego, a nie w centrum miasta, a trend jest taki, że odchodzi się od fajerwerków na rzecz nowych technologii, np. pokazów laserowych - argumentują wolontariusze w piśmie złożonym w urzędzie miasta.
Działacze zwracają szczególnie uwagę na fakt, że pokazy sztucznych ogni są przeprowadzane w środku masywu leśnego Miejska Góra, a nie np. w centrum miasta.
- Pokazy sztucznych ogni w masywie leśnym Miejska Góra są też łamaniem prawa odnośnie ustawy o ochronie zwierząt, ponieważ są one szczególną formą znęcania się nad zwierzętami. Petardy odpalane w okolicach Sylwestra powodują duży stres u zwierząt, a także wpływają na to, że zwierzęta budzą się z zimowego snu - zwracają uwagę członkowie grupy "Amicus Vitae".
Widowisko sztucznych ogni przysparza wielu problemów zwierzętom oraz ich właścicielom. Fajerwerki szkodzą środowisku, tak też argumentują przeciwnicy sylwestrowego strzelania. Co roku nie tylko cierpią zwierzęta domowe, ale także uśmiercane są ptaki, przerażone hukiem zrywają się do lotu i giną z całą siłą uderzając w drzewa, szyby czy budynki.
Co na to miasto?
Jak udało nam się dowiedzieć w Nadleśnictwie Limanowa, Miejska Góra znajduje się częściowo na terenach prywatnych, reszta jest własnością miasta. Czy w tym roku miasto Limanowa podąży śladem innych miast i wybierze lasery? Na to pytanie nie udało nam się uzyskać odpowiedzi, w rozmowie z nami zastępca burmistrza Wacław Zoń zaznaczył, że musi zapoznać się ze złożonym wnioskiem przez grupę Amicus Vitae.
Wiele miast w Polsce już kilka lat temu odeszło od pokazów sztucznych ogni w Sylwestra, zastępując je np. pokazem laserów. Co roku pomysł podejmują kolejne miasta. Także w Nowym Sączu Ludomir Handzel przychylił się do apelu grupy radnych, a powitanie 2020 roku odbyło się przy zastosowaniu nowoczesnej technologii. Wszystko na to wskazuje, że i w tym roku tak będzie.
- Za nic mają przepisy! Sądeccy mistrzowie parkowania w akcji
- Klimatyczne i magiczne chaty w górach blisko Nowego Sącza
- Heron w Siennej robi furorę. To bardzo modne miejsce wśród Instagramerów
- HIT czy KIT? 10 kontrowersyjnych sposobów na upiększenie Nowego Sącza
- Zjazd absolwentów WSB-NLU. Kilkaset osób bawi się na 30-leciu uczelni