FLESZ - Koronawirus: uwaga na fake newsy

Od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Limanowej i powiecie limanowskim odnotowano 92 przypadki zakażenia (dane na 6 maja). Większość stanowią pacjenci i pracownicy limanowskiego szpitala, jak i ich rodziny. Wszystko przez jedną z pacjentek, która zakaziła się podczas pobytu w krakowskim szpitalu, a następnie hospitalizowana była w Limanowej. Gdy została przyjęta na oddział wewnętrzny nikt nie przypuszczał, że jest chora.
Dopiero po kilku dniach zdiagnozowano u kobiety koronawirusa. W tym czasie zakażone zostały kolejne osoby i dopiero wdrożenie odpowiednich procedur pozwoliło ograniczyć liczbę zachorowań wśród personelu szpitala. W ostatnich dniach na obecność SARS-CoV-2 przebadanych zostało 60 pracowników lecznicy. Ich wyniki są negatywne.
- Cieszy nas fakt, iż po wykryciu zakażeń wśród pracowników Sekcji Higieny dzięki ścisłemu przestrzeganiu procedur nie doszło do zarażenia żadnego pacjenta ani pozostałych pracowników - mówi Marcin Radzięta, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej. - W nierównej walce z wirusem, jaką prowadzimy od ponad miesiąca to sukces, który pozwala nam przywracać normalne funkcjonowanie oddziałów szpitala.
Dyrektor dodaje, że ponad miesiąc czasu, który minął od ujawnienia u pacjentki szpitala koronawirusa, był dla lecznicy okresem próby ale również nauki.
- Z jednej strony kolejne przypadki, głosy krytyczne wobec szpitala, niepewność, strach i związana z nimi frustracja, także wśród wielu pracowników - zaznacza Radzięta. - Z drugiej codzienna walka, bo tak należy określić postawę tych, którzy zdecydowali, że w tym czasie będą starać się, by szpital funkcjonował i na ile to możliwe zapewniał bezpieczeństwo zdrowotne dla mieszkańców powiatu limanowskiego.
Dużym utrudnieniem w funkcjonowaniu szpitala było zamykanie oddziałów, na których pojawiały się przypadki zarażenia koronawirusem. Teraz jednak, gdy okazało się, że pracownicy szpitala są zdrowi, a łańcuch zakażeń został przerwany, można było wznowić działanie wszystkich oddziałów. Otwarta została pracownia analityczna, która wykonuje badania w trybie normalnym i pilnym, na skierowanie oraz odpłatnie. Zachowuje przy tym odpowiednie standardy bezpieczeństwa, które obowiązują w czasie pandemii.
- W najbliższych dniach chcemy „odmrozić” diagnostykę i konsultacje ambulatoryjne, a następnie planowe zabiegi i operacje - zapowiada Marcin Radzięta.