https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Limanowej to prężnie działający ośrodek onkologiczny w regionie. Uzyskała kwalifikację do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO)

Joanna Mrozek
Szpital w Limanowej w Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO).
Szpital w Limanowej w Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Tatiana Biela
Szpital im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej uzyskała kwalifikację do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Jest to milowy krok w opiece nad pacjentami onkologicznymi. Ponad rok czasu trwały starania kierownictwa limanowskiego szpitala, by uzyskać pozytywną decyzję NFZ. Szpital już od jakiegoś czasu kompletuje kadrę wybitnych specjalistów, chce też doposażyć blok operacyjny.

Limanowski szpital w Krajowej Sieci Onkologicznej

Szpital już od dłuższego czasu bardzo blisko współpracuje z Narodowym Instytutem Onkologii w Krakowie oraz kompletuje zespół nowych lekarzy chirurgów onkologicznych pod kierunkiem dr Andrzeja Gwiazdowskiego oraz dr Arkadiusza Szczeciny. Od grudnia br. do zespołu dołączył wybitny specjalista prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej i torakochirurgii.

W wyniku tych działań profil działalności Oddziału Chirurgii Ogólnej zmienił się w znacznym stopniu. Położono nacisk na rozwój w kierunku leczenia chorób nowotworowych rozszerzając zakres wykonywanych operacji. W ciągu ostatniego roku wykonano tutaj około 80 operacji z zakresu leczenia chirurgicznego nowotworów jelita grubego. Coraz większy odsetek z nich jest wykonywany przy użyciu techniki małoinwazyjnej – laparoskopii.

Drugim najczęstszym nowotworem operowanym w tutejszym oddziale jest rak piersi. Rocznie jest to około 50 operacji.

Plan leczenia chorego ze stwierdzonym nowotworem złośliwym jest każdorazowo ustalany na posiedzeniach Konsylium Onkologicznego, które odbywa się regularnie raz w tygodniu z personelem Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie. Z Narodowym Instytutem Onkologii limanowski Szpital współpracuje również w zakresie leczenia innymi metodami – głównie radioterapią i chemioterapią.

Terminy konsultacji i leczenia są bardzo krótkie i ustala je koordynator, który jest też łącznikiem między lekarzem a pacjentem. Do jego zadań należy m.in. umawianie terminów niezbędnych badań i wizyt czy przygotowanie pacjenta do konsylium lekarskiego.

Szpital nadal chce się rozwijać

Dyrekcja szpitala złożyła wniosek o dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego dedykowanego na blok operacyjny i oddział chirurgii. Jego wartości to blisko 9 mln złotych.

- Chcemy kontynuować podjęte już kroki w kierunku rozwoju chirurgii onkologicznej w naszej placówce. W tym celu potrzebujemy specjalistycznego doposażenia bloku operacyjnego, tak, by zakres wykonywanych operacji mógł być coraz szerszy. Jestem przekonany, że jest to dobry kierunek rozwoju i że jesteśmy w stanie świadczyć w tym zakresie usługi na najwyższym poziomie - zapewnia Marcin Radzięta dyrektor szpitala.

Prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej docenia tę współpracę i chwali młody, ambitny zespół lekarski.

- Mogę potwierdzić, iż lekarze Ci bardzo dobrze wykonują swoją pracę, dbają o swój rozwój zawodowy podnosząc swoje zawodowe umiejętności. Z dużym uznaniem obserwuje prace tego ośrodka. Współpraca z nim jest również bardzo dobrze ocieniana przez jednostki sprawujące nadzór merytoryczny, w tym Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie - mówi prof. Kołodziejski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska